| florabianca42 a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor va rog frumos rezolvati-mi si mie problema urmatoare de informatica : "7)Elevii clasei a V-a se repartizează în clase câte 25 în ordinea mediilor clasei a IV-a. Radu este pe locul x în ordinea mediilor. În ce clasa va fi repartizat (A, B, C, D sau E)? Exemplu : date de intrare : x=73 date de ieşire : C."Dau Funda si voturi! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DoarOumbra a răspuns:

E foarte simplu.In fiecare clasa intra cate 25 de elevi.Adica in V A intra primi 25 apoi in V B urmatorii 25 Iar in V C intra altii 25. Daca adunam 25+25+25=75 elevi.Radu asta este al 73-lea deci se incadreaza in clasa V C deoarece clasa V C are toti copii de la numarul 50 la 75