| florabianca42 a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor va rog frumos rezolvati-mi si mie problema urmatoare de informatica : "8) În Galaxia Reckya toate ceasurile au doar 4 ore. Ştiind că Gygely s-a născut la ora 1 şi că va trăi m ore, să se spună la ce oră va muri Gygely. (m

Răspuns Câştigător
| cthulhu a răspuns:

Trebuie sa imparti m la 4.
m/4=z(rest x)
z indica numarul zilelor traite
x indica ora la care moare
Bineinteles se poate si daca vrei sa calculezi rezultatul cu virgula si nu cu rest.
daca x=0 (, 00) moare la ora 1
daca x=1 (, 25) la ora 2
daca x=2 (, 50) la ora 3
daca x=3 (, 75) la ora 4

Daca e pentru informatica, probabil vei avea nevoie de o functie care sa citeasca partea de dupa virgula si in functie de ea sa afiseze la ce ora moare personajul.