| CarolineF a întrebat:

Am o colegă în clasă, care este cam exact opusul meu. Adică este fițoasă, bârfitoare, e tot după băieți si e genul care face mișto de cei din jur după felul cum arată sau pe diferite chestii. E genul care nici la școală nu tace 2 secunde, spune mereu totul verde în față, e tupeistă pe când eu sunt genul mai timidă și retrasă. Faza e că într-un mod ciudat, ea pare să mă placă, deși suntem comportamente total diferite laughing Îmi scrie în fiecare zi, e prietenoasă cu mine, îmi propune să ieșim în oraș și chestii de genu, iar eu cum sunt în general amabilă și prietenoasă, accept. Uneori îmi zice tot felul de chestii mai personale despre ea că zice că în mine are încredere.laughing Uneori chiar ne înțelegem foarte bine, că e și amuzantă și de treabă câteodată dar alte ori mi se pare urât felul cum vorbește despre alte persoane, iar pe unele nici nu le cunoaște, dar le judecă. Însă nu știu dacă să am încredere în ea sau nu...sau daca este de fapt un alt motiv pentru care ea e așa prietenoasă cu mine, în ciuda diferențelor dintre noi sau poate mă bârfește și pe mine pe la spate? :\

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Secretele personale este bine sa le tii doar pentru tine, restul, poti sa-i spui.
O prietena adevarata, care nu te va trada niciodata si nu te va sfatuii niciodata de rau, este mama ta. Te-as sfatuii sa incepi a te aorpia de ea si a vorbi detoate.

| Ara997 a răspuns:

In general persoanele de genul sunt vampiri energetici (citeste despre). iti spune chestii personale pentru castigarea increderii urmeaza etapa de consolidare a unei amicitii apoi urmeaza faza cu profitatul pe baza increderii castigate. baga distanta, nu ti-o fa dusman pe fata. daca barfeste pe altii sigur face acelasi lucru si despre tine. fara confesiuni - te va inshira toata scoala.
DISTANTZA - asta e raspunsul.