| andre57 a întrebat:

Am de facut pentru scoala o macheta cu castel medieval. Eu il fac din polistiren si vreau sa fac "caramizi". Adica sa pun in niste forme praf de ghips si apoi " caramizile" sa le lipesc pe castelul din polistiren. Deci de unde pot cumpara praf de ghips si cum sa lipesc "caramizile" de castel asa încât sa stea?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Decat sa il faci din polistiren si sa te complici cu facutul caramizilor din ghips, ai putea mai usor sa faci macheta din carton si acele caramizi sa le pictezi in asa fel sa arate ca cele din realitate, asta daca esti bun cat de cat la pictura.

Ca tot intrebi de unde poti achizitiona ghipsul, mergi la magazinele cu materiale de constructii, trebuie sa aiba acolo. Le poti lipii cu aracet sau picatura.

Ti-am sugerat cartonul pentru ca este mai usor de manevrat, de lucrat si prinde mai bine culoarea pe el, decat polistirenul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc de praful ala, poti incerca cu aracet, super glue, picatura etc.