| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare de exemplu sunt doua persoane care se iubesc dar fata e din religie ortodoxa crestina iar baiatul traieste in Italia si este de religie catolica acestia se iubesc mult si ambii cred in Dumnezeu dar religiile nu sunt la fel se pot casatori oare e un pacat foarte mare?

Răspuns Câştigător
| CatalinaKaty a răspuns:

Cunosc persoane care s-au casatorit chiar daca ea era ortodoxa si el era catolic. au facut jumate de slujba ortodoxa si jumate catolica.

2 răspunsuri:
| Giulia97Anna a răspuns:

Biserica ortodoxa cu cea catolica sunt biserici "surori". Acum 500 de ani ele erau una si aceeasi religie, numai ca din cauza unei certe s-au despartit.Nu este nici un fel de pacat, cred ca tu cam exagerezi.

| Liiia7 a răspuns:

Ambele religii slujesc acelasi Dumnezeu! De aceea cred ca nu epacat, mai ales ca se iubesc! :*