| Luyy a întrebat:

Heii! Am o intrebare cam ciudata.Eu sunt crestina-ortodoxa si am o nelamurire.Crestinii cred in Dumnezeu,arabii cred in Allah, evreii in Iahve si asa mai departe.fiecare religie se contrazice ca dumnezeul ei este cel adevarat.Dar daca de exemplu Allah ar fi adevaratul dumnezeu, iar noi credem in Dumnezeu.Voi ce credeti? Care este pana la urma Dumnezeul adevarat?

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Allah înseamnă Dumnezeu în limba arabă. Termenul desemnează noțiunea de Dumnezeu atât pentru arabii musulmani, cât și pentru arabii creștini. El este însă cunoscut mai ales prin religia Islamică, care este religia majoritară a arabilor, fiind un derivat din al-ilah (dumnezeul), care sugerează unicitatea lui. "

| Inferno a răspuns:

"YHWH (în ebraică יהוה și transliterat de obicei prin Iahwe sau Iehova) (Tetragrammaton τετρaγράμμaτον în greacă, tradus un cuvânt cu patru litere[1]) este numele propriu al lui Dumnezeu în Biblia ebraică. Acest nume aparține, conform Bibliei, Eliberatorului poporului ales Israel."

| costis a răspuns:

Nu stiu daca problema e atat de nume (ar putea sa-l numeasca si arabii tot Dumnezeu), cat de atitudine si norme de viata. In legea lor arabii au un pasaje care spun ca trebuie sa ucida necredinciosii. N-am avut rabdare sa citesc Coranul in intregime, insa am inteles ca pe undeva scrie chiar sa duca razboi impotriva necredinciosilor cateva luni pe ani. In schimb vor drepturi in tarile crestine unde s-au mutat. Apoi, dupa cum se vede si aici pe site, ortodocsii romani suntem atacati mai mult de atei (liber profesionisti sau din organizatii necunoscute) sau satanisti.

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

La fel scrie si-n Biblie: necredinciosii trebuiesc exterminati. Cand te gandesti ca mai intai a fost scrisa Biblia si apoi Coranul devine clar cine a copiat de la cine.

| costis a răspuns (pentru doctorandus):

Legea crestina este Noul Testament. Era bine daca isi copiau Coranul de acolo.

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

Ignori Predica de pe Munte.

| costis a răspuns (pentru doctorandus):

Daca a fost un indemn la lectura, multam! O sa il urmez, ca pe orice sfat bun.

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

Citeste-o si reflecteaza in special la Matei 5:18, care afirma ca Legea din Vechiul Testament este eterna si imuabila, iar Isus nu dorea s-o schimbe nici macar cu o iota.

| costis a răspuns (pentru doctorandus):

Din lipsa de timp nu am reusit sa mai citesc de mult timp in Noul Testament. Matei 5 este recomandata si de parintele Arsenie Boca. Daca imi recomanzi si tu, chiar am sa citesc astazi ceva din Noul Testament. Poti sa imi recomanzi si ceva din Sfantul Serafim de Sarov, sau Vasile cel Mare, sau Serafim de Virita, sau Siluan Athonitul? Multumesc anticipat!

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

Eu nu i-am citit pe sfintii respectivi. Insa Biblia am citit-o din scoarta-n scoarta (fara apocrife), plus ca am citit destule carti de studii stiintifice ale Bibliei.

| seagate a răspuns:

Intrebarea ta "ciudata" cred ca a mai fost postata de cateva zeci de ori primind de fiecare data aceleasi raspunsuri.

| Andrei7520152 a răspuns:

Allah inseamna Dumnezeu in araba veche. Dar ai dreptate ele se contrazic. dumnezeul fiecarei religii e incompatibila cu dzeul altor religii, au alte traditii, alte ritualuri, alte dogme, etc Dzeul celor trei religii monoteiste (iudaism, crestinism, islam) se aseamana foarte mult pentru ca s'au rupt din religia iudaica cu mult timp in urma, si de atunci s'au schimbat atat mult incat acum se poti numi religii separate. Eu nu prea cred ca exista un 'Dzeu adevarat' cum spui tu. Crestinii, desigur, iti vor spune ca Dzeul lor e singurul Dzeu adevarat, ca Biblia e cuvantul lui, etc. E interesant ca un musulman credincios ar spune cam exact aceeasi chestie despre Allah big grin credinta e relativa, atata spun big grin

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu mai spune ca esti crestina ortodoxa.esti o ratacita printre religii care nu s-a obosit cat de putin sa vada ce temei are religia pe a carei temelie se bazeaza intreaga ta viata.e trist.nu e viata ta. spun asta fiindca daca ti-ai fi cunoscut religia indeajuns nu ai intreba asa ceva.este unul si acelasi Dumnezeu.doar cuvantul Domnului este interpretat altfel in cartile de capatai a religiei respective.si mai sant si alte diferente.citeste si invata.ai toata viata la dispozitie.eu nu pot sa-ti spun decat ca Dumnezeu nu e nici ortodox nici musulman nici budist, nici alta confesiune.eu sant ortodox. daca vrei sa stii care e Dumnezeul meu citeste crezul.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Oricum L-ati numi, ale Lui sunt cele mai frumoase nume ''.El este Dumnezeul Lui Avraam, Isaac, Isamel, Dumnezeul Lui Moise si al lui Iisus. El este Unic, Atotputernic, nu a fost nascut, nu zamisleste, si nu are pe nimeni egal ''(sura Ihlas).

| Luyy explică:

Sa stiti, ei bine, ca eu sunt foarte credincioasa, insa am vrut sa aflu parerea voastra despre fiecare religie.Eu normal ca cred in Dumnezeul meu, insa in special am vrut sa aflu parerile voastre despre alti dumnezei.Doar atat! Mersii orcium!