| Skynox a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu un transfer la alta scoala.
Sunt pe profilul " Electronica si Automatizari" dar nu stiu ce as putea urma dupa terminarea liceului. Pe scurt nu stiu ce vreau sa fac cu viata mea laughing.
As vrea sa ma mut la Economic. O fii mai bun? De exemplu, daca termin la economic, pot face UMC-ul? Facultate de marina. Sunt clasa a 9-a.
As vrea sa ma mut ca am o doriga cam proasta, si niste colegi aiurea, adica sunt prosti la invatatura si tendinta sa ma iau dupa ei. Iar liceul este. De baieti, si mi-e si rusine sa spun la ce liceu sunt. Pot urma orice facultate de la Economic? Gen poate o sa vreau sa dau la medicina si nu la ce vrea acum. Ideea e ca nu prea vreau contabil, bancher. Cu matematica. Sunt cam slab, dar pot da si randament. Daca ma inteleeegeti, sper ca ati inteles ce am vrut sa zic si sa ma lamuriti, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Dugalle a răspuns:

Nu te lua dupa ei, fii statornic si solid pe tine, nu e mare chestie daca bagi ideea asta in cap si te ghidezi dupa ea in fiecare zi.

Acum din experienta personala si din privirea pe care am aruncat-o asupra metodei de a intra la facultate si experientele mele de la facultate rezulta urmatoarea concluzie :

Liceul facut nu prea conteaza si subliniez NU PREA. Ca materii studiate nu conteaza pentru ca la facultate o iei relativ de la 0 iar ceea ce iti lipseste poti aprofunda.
Tot ce conteaza la liceu e diploma de bac si mai precis probele sustinute ce sunt trecute pe nenorocita aia de diploma.

Eu am terminat la uman, stiinte sociale si acum sunt anul 2 la automatica si calculatoare. De la romana, geografie, filosofie, istorie, etc, am ajuns la fizica, electrica, programare.

Liceul nu a avut nici macar o relevanta in pregatirea mea pentru facultate, aparent, a fost mai mult pentru dezvoltare personala dar ce iti poate pune o bariera e bacul.

Vroiam la Brasov la facultate dar aia de acolo cereau bac la mate si eu nu aveam mate la bac asa ca sunt in orasul meu natal la facultate pentru ca universitatea mea nu a cerut bac la mate. A cerut doar medie si examen de admitere. Nu le pasa de unde vii si ce vrei sa faci.

| Dugalle a răspuns (pentru Dugalle):

Daca am omis ceva sau ai nelamuriri, intreaba-ma. Sunt cam zapacit si pierdut la ora asta.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

| neutrino a răspuns:

In primul rand ca la orice facultate poti merge indiferent de liceul pe care il faci, cu singura conditie sa ai bacul luat.
Apoi, nu am inteles de ce iti este rusine cu acest profil frumos, sau poate ca este prea greu pentru tine. Liceul nu se alege si nu se schimba in functie de parerea celor din anturajul tau.

| simpluone a răspuns:

Poti face orice facultate de la orice liceu. UMC-ul e o facultate politehnica parca si ai sa faci matematica si fizica primii ani intensiv. Orice liceu ai alege trebuie sa te pui pe invatat.

| Skynox explică:

Daca am pus o cerere de transfer in octombrie, pot pune alta acum, la acelasi liceu? Adoca in aia nu am pus nimic la motive, si poate scriu cvea, cresc sansele.
Aaaa, da. Daca am media pe I semestru mai mica decat a ultimului intrat, mai are rost sa fac cerere, mai am sanse?