| TedoraTeo a întrebat:

Hei!
Am si eu o intrebare: lactoza provine din lapte sau este un glucid care nu are nicio legatura cu produsele lactate?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Teo, lactoza(care se gaseste in lapte) face parte din clasa de substante numite hidrati de cargon sau glucide. De fapt ea este o oligozaharida si are formula 4 - beta - D - galactopiranozil - D - glucopiranoza.
La hidroliza lactozei rezulta in raport echimolecular molecule de D - galactoza si D - glucoza.
Bafta!

| TedoraTeo explică (pentru aladinbeci):

Multumesc mult pentru raspus!

| TedoraTeo explică (pentru aladinbeci):

Multumesc mult pentru lamurire! big grin

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Cu multa placere Teo. Si eu iti multumesc pentru funda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e glucid, e ceva ce se gaseste in toate lactatele, deci provine din lapte.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu este glucid. Nu stiu exact desapre lactoza, dar in mod sigur ca nu este glucid.