| izzycm7 a întrebat:

Am o întrebare pentru cei ce au sau au avut aparat dentar. Deci, eu vreau sa îmi pun aparat (de safir sau de ceramica, cel mai preferabil pentru mine), dar eu încă am caninii de lapte și ortodonta a zis ca trebuie extrași iar caninii ceilalti ar trebui trasi cu aparatul. Ea mi-a recomandat aparatul metalic dar nu prea as vrea. Pot rezolva problema și cu aparatul ceramic? Știu ca e mai fragil dar na, nu as vrea sa îmi pun aparat metalic. Va rog sa ma ajutați! Dau funda

1 răspuns:
| Steisi a răspuns:

Buna. Cred ca ortodonta stie mai bine decat noi. Cel mai recomandat de preferinta, in orice caz ti l ai pune, este aparatul mobil, intrucat te speli mai bine pe dinti si eviti cariile.
Deoarece nu iti stiu situatia dentara ca sa zic asa, nu prea am cu ce sa te ajut. Asculta medicii, daca stii la cine te duci si ai incredere, ca nu de pomana au facut facultate si nu mai lua in considerare toate sfaturile spuse aici de toti intrucat te pot incurca. Imi pare rau ca nu pot sa te ajut cu mai mult. Succes!