| byabubu a întrebat:

Am 15 ani si ieri am mers la ortodont. Am nevoie de aparat dentar deoarece dintii din fata imi sunt mult prea in fata. Problema e ca nu am loc si ortodonta mi-a spus ca trebuie extrasi premolarii. Sunt total sanatosi si ma simt aiurea ca trebuie scosi. Va durea? Imi e foarte frica de cum voi arata deoarece sunt vizibili. o sa fiu stirba... Imi puteti spune daca ati avut experiente asemanatoare si cum s-au sfarsit. Imi e foarte foarte foarte frica si nu vreau sa fiu baiata de joc a colegilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Am avut și eu dinții împinși în față deoarece din copilărie îmi mușcam buza și dinții de sus s-au deplasat.
Îți scoate acei premolari deoarece dacă îți pui aparatul dentar așa simplu nu o să îți tragă dinții până în spate. Așa, acele goluri care rămân sunt completați de cei din față și nu o să mai ai dinții mult prea în față.
Bănuiesc că o să îți scoată un premolar pe ședință deoarece durează destul de mult (30-40 de minute).
O să îți facă o injecție în cerul gurii ca să nu simți durere, apoi o să îți scoată molarii cu cleștele și o să se ocupe și de extragerea rădăcinilor. Golul din gingie este acoperit cu un material și cusut cu ață specială, apoi acoperit cu pansament. O să îți miroasă îngrozitor de urât gura din cauza materialului care absoarbe saliva, dar durează o săptămână și apoi îți taie ațele.
Eu mi-am scos măselele și după ce am purtat o lună aparatul dentar fix deja golurile de la măsea au dispărut. Mai repede se aliniază dinții decât să coboare dacă sunt prea în față. Mi-a apărut și strungă, dar după ce am fost la ortodont și mi-a strâns sârmele a doua zi a dispărut.
Mergi o singură dată pe lună la ortodont ca să îți strângă sârmele. Am purtat un an aparatul dentar și acum am dantura frumoasă.

| byabubu explică (pentru FemeiaPisică):

Trebuie cusut locul? Mie mi-a spus medicul ortodont sa imi scot maselele inainte cu 2-3 zile sa-mi puna aparatul dentar pentru a nu ramane cu golurile.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru byabubu):

Așa trebuie dacă îți scoate cu rădăcină cu tot. Dacă lasă o gaură imensă de la rădăcină o să se adune alimentele acolo și faci infecție.

| byabubu explică (pentru FemeiaPisică):

Si atunci sa mi scot mai repede?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gândeşte-te că se merită, o să ai dinţii perfecţi, şi stai liniştită că în 2-3 luni se mişcă dinţii şi nu o să fie spaţiu mare sau ceva. Baftă!