| Roxx_Roxy_1999 a întrebat:

Cine stie sa imi spuna si mie niste avantaje/dezavantaje dintre aparat dentar metalic si cel ceramic? Trebuie sa imi pun aparat dentar si ar trebui sa aleg ce vreau, dar nu prea stiu crying(((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Metalul nu e estetic,o sa se vada putin aiurea in gura(pe unii ii deranjeaza, pe altii nu), dar e mai rezistent si mai ieftin si se manipuleaza mai usor de catre medic. Ceramica este estetica, nu se observa asa usor, se curata mai usor, dar are un risc mai mare de fracturare si e mai scumpa.Calculeaza tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceramic e mai scump, dar nu ți-l cumperi în fiecare zi.
Pe lângă problema estetică, cu cel metalic o să ai mereu un gust îngrozitor în gură mai ales dimineața când te scoli...