| Lia340 a întrebat:

am o intrebare URGENTA. Sunt in cl. a 8-a si colegii mei au facut vaccinul anti diftero-tetanic. Parintii mei mi-au zis sa refuz orice vaccin se face.Pentru ca unii copii au adus niste certificate de acasa prin care refuzau asta si asistentele i-au obligat totusi, eu m-am speriat. Am mintit ca l-am facut deja si ca aduc certificat maine de la medic... Ce se poate intampla daca refuz cu totul? Nu voi fi primita la liceu? Mi se scade nota la purtare? Totusi, cum as putea sa nu-l fac? Va rog ajutati-ma

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu face parte dintre vaccinurile care au efecte secundare, e un vaccin de protectie, care te imunizeaza la anumiti virusi patogeni.

| Fridăm a răspuns:

Mediile, din ce ştiu, sunt încheiate deja la clasele de'a 8 a, deci nu ţi'o poate scădea, şi nu văd vreun rost. Vaccinul e bun pentru un eventual accident ce implică un obiect ruginit, probabil de aceea l'au făcut obligatoriu. Dar nu cred că nu vei fi primită la liceu doar pentru că nu ai făcut vaccinul. Vorbeşte cu ai tăi, şi întreabă'i pe ei ce/cum să faci.

| adrianadi97 a răspuns:

Nu iti fa acel vaccin frate,pentru ce? Cand corpul nostru e masinaria suprema care se adapteaza imediat. Danut,aici gresesti, vaccinul acela are, de fapt efecte secundare, IAR CORPUL NOSTRU NU ARE NEVOIE DE EL, AVEM DEJA SISTEM IMUNITAR!