| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema daca o pot numi asa...deci astazi veneam de la meditatie si am gasit pe scarile din scara blocului un fel de moneda gaurita in forma de partratel exact in mijloc
si are niste inscriptii chinezesti cred pe o parte, iar pe cealalta 2 dragoni
era legata cu o sfoara rosie... ce poate fi asta?
oricum e tare cuidata

Răspuns Câştigător
| VanillaBear a răspuns:

Da,cum a spus Dash.
Se spune in cultura chinezeasca, ca cine gaseste acest talisman poate avea parte ori de foarte mult noroc ori de foarte mult ghinion.
De obicei cei care pastrau aceasta moneda si asteptau sa vada de ce vor avea ei parte erau numiti "nelegiuti"
Asta stiu eu din "studiul" meu ca sa spun asa asupra culturii chinezesti happy

xoxo Vanilla

4 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

E un talisman. Se gaseste la magazinele chinezesti.

| AnGeL a răspuns:

Chiar vreau sa stiu ce e...

| Ladybuug a răspuns:

Cred ca e un lantisor, si ai gasit medalionul.

| AmyClau a răspuns:

Da,poate fi un talisman care inseamna cv in chineza.cauta si tu caracterele pe net si vezi ce inseamna!winking