| anonim_4396 a întrebat:

Am o micuta nelamurire in legatura cu menstra (prima menstruatie), nu am avut-o inca asa ca inca continui sa ma documentez din diferite carticele si dupa internet despre aceasta fabuloasa trecere a unei fete la statutul de >domnisoara:. Considerati, sau cel putin stiti daca prima menstruatie corespunde cu cea a mamei?(ce putin cu aproximare) Ma refer daca este vorba despre aceeasi varsta si in acelasi timp al anului cand i-a venit prima oara mamei. Dau fundita pentru raspunsuri corecte si bine explicate happy

Răspuns Câştigător
| Deny1333 a răspuns:

La mine vârsta nu coincide cu a mamei. eu am avut prima menstră în iulie, vara trecută şi am 13 ani neîmpliniţi. Mama a avut prima menstră la 15 ani, printr-o lună de iarnă.
Aici depinde de dezvoltarea propriului organism, nu depinde de genele familiale.

2 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Nu, prima menstruatie nu coincide cu cea a mamei, depinde de dezvoltarea ta, ca mie de exemplul mi-a venit la 10 ani si mamei la 16-17 confused, deci nu corespundewinking
si daca mai ai intrebari mai bine i le pui mamei tale o sa te lamureasca ea mai binewinking

| DeCeSaVaSpun a răspuns:

Poate coincide dar nu inseamna ca e o regula! Cel putin asa am citit eu.Dar sincera sa fiu depinde si de gene dar mai ales de dezvoltarea ta.Noroc!