| trocki1238238409238409 a întrebat:

Bună TPU! Am o problema. Am terminat clasa a 12 a, am luat bacul, toate frumoase. Nu am stiut daca merita sa merg mai departe sau nu la facultate, asa ca am cam ratat prima sesiune de inscrieri. Parintii mei ma zapacesc intr-una sa merg oriunde doar sa fac ceva, sa nu pierd vremea. Sunt de acord cu ei, dar am nevoie de ceva timp ca sa vad exact ce vreau. Am inceput sa invat programare si chiar imi place, dar problema e ca ei cred ca eu ma joc si nu pot sa invat fiindca sunt mereu pe mine. Nu cred ca mai am sanse in toamna sa intru la ceva facultate in domeniul IT fiindca nu prea o sa mai fie locuri. As vrea sa stiu cum as putea face bani, de acasa sau ceva ca sa pot sa "le inchid gura". Nu o spun cu rautate, dar exagereaza. Angajatul nu e o solutie fiindca stau in zona rurala si majoritatea timpului o pierd ajutandu-i pe ei. Deci chiar am nevoie de un sfat sau ceva. Nu mai vreau atata presiune inutila din partea lor. Ceva sfaturi?

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde cat de avansat esti in programare, ai putea sa cauti un job in online. Am vazut o chestie interesanta, nu stiu daca te incanta dar merita sa incerci daca stii engleza destul de bine, game tester.

| Violleta2022 a răspuns:

De acasa nu ai cum sa faci bani, ca nu ai cine un fel de experienta sau profesie, dar te poti angaja oriunde gasesti loc de munca afara din casa (agricultura, constructii, comert) si esti acceptat doar cu BAC-ul.
Daca parintii tai vor ca tu sa faci ceva, atunci ar trebui sa te lase sa te angajezi, ca alta sansa nu ai.
Iar ca sa-i ajuti: 2-3 ore dupa munca si in weekend.