| Erekest a întrebat:

Am o problema(cel puțin așa cred eu). Vineri seara mi-a venit a 3-a menstruație și nu a curs prea mult... Începând de ieri curge mult.Azi am stat aproape 2 ore jos și nu a curs aproape deloc, când am mers la toaletă sa fac treaba mica a curs doar sânge și cheaguri, iar când m-am sters pe hârtia igienică nu se observa prea mult sânge, aproape deloc.Pe mine prima si a doua menstruație m-au ținut 8 zile... Oare atât mă va ține și asta? Pana miercuri o sa înceteze să curgă mai puțin? Miercuri ma duc în oraș și nu vreau sa am surprize.Menționez ca am 13 ani. Vreau cat mai multe răspunsuri și cât mai repede.Scuzați categoria.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai probleme, stai linistita. E normal ca in zilele 2-4 sa ai o sangerare mai abundenta. De asemenea e normal cand stai culcata sau asezata sangerarea sa se diminueze, iar la ridficare sa elimini tot sangele care s-a acumulat in vagin. O durata de 8 zile este normala, dar nu este obligatiriu sa se pastreze deocamdata. Pana miercuri probabil ca sangerarea va fi mult mai redusa. Ia-ti cu tine tampoane in oras si schimba-te la 3-4 ore.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Sper ca și maine sa nu curga prea mult...Pana miercuri trebuie sa înceteze, pentru că e a 5-a zii

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Brigaela as mai avea o întrebare... Daca fac duș mai încetează menstruația?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e obligatoriu sa dureze ceas fic 8 zile ca data trecuta. Poate dura mai putin sau mai mult.
Dus trebuie sa faci in mod obisnuit, de doua ori pe zi. In plus, mai trebuie sa te speli pe organele genitale de cate ori iti schimbi tamponul si dupa fiecare scaun. daca folosesti apa prea calda, poti agrava sangerarea timp de cateva ore. Dar nu are cum sa se opreasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cred că de data asta o sa dureze mai puțin, deja a inceput sa înceteze...5 ore nu mi-am schimbat tamponul pentru ca am fost plecată și când m-am întors am mers la baie și nu era plin, a curs puțin...Și nu am stat jos aproape deloc

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E posibil.