| AnDrEeA1133 a întrebat:

Am o problema cu cosurile .....ma puteti ajuta cu ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înainte să adopţi orice remediu este indicat să te prezinţi la un medic dermatolog/endocrinolog pentru investigaţii.
Probabil te confrunţi cu o formă uşoară a acneei, iar primul pas este să menţii o igienă foarte bună şi să nu foloseşti produse foarte exfoliante pe zona respectivă pentru a nu agrava situaţia. Foloseşte un prosop de corp care este doar al tău ( nu-l împarţi cu ceilalţi membrii ai familiei) şi usucă-ţi corpul prin tapotare şi în niciun caz prin frecare. Poţi folosi măşti pe bază de argilă pentru zonele cu probleme, aplicaţii topice ( strict pe coş) cu alcool camforat şi unguente/creme/loţiuni dermatologice: Zynerit, Skinoren, Retin-A, Smooderm. Unele persoane sunt foarte încântate de unguentul de uz veterinar Mibazon, îl poţi încerca. Nu expune zonele cu acnee la soare decât după aplicarea în prealabil a unei creme cu factor de protecţie solară ( şi mai ales dacă foloseşti produse dermatologice care sunt fotosensibilizante- de tipul Retin-A). Poţi încerca tratamente la domiciliu cu Bioptron.
Cu siguranţă însă cele mai bune sfaturi ţi le oferă un medic specialist.
Te pup!

2 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Bună.
Eu îți recomand Zineryt, și eu folosesc și e foarte bun!
Pa, pa.