| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema destul de grava și nu știu ce să fac.Deci nu petrec prea mult timp pe rețelele de socializare și uneori când intru de exemplu pe Facebook mi se întâmplă sa cad intr o tristețe un fel de senzație nasoala când văd poze cu fete care au multe like-uri, băieții sunt atrase de ele și sunt întotdeauna în centrul atenției, in grupuri misto la aniversari etc și problema e că eu sunt mai anxioasa mai rusioanoasa de public și de grupuri (mereu când trec pe lângă un grup de adolescenți pe care îi cunosc dar nu sunt prietena cu ei) prefer sa ii evit.Mereu aștept să vina băieți sau fete să vorbească cu mine sa se împrietenească eu nu as face-o pentru ca întotdeauna cred că mă voi face de ras daca vorbesc cu ei sau voi zice o prostie sau toți o să râdă de mine, nici sa vorbesc sau sa trimit mesaj unei fete sau băiat frumos cu care vreau să mă împrietenesc nu-s in stare://Ce să fac sa am mai multi prieteni, sa am grupuri de prieteni și să îmi îmbunătățesc comportamentul și relația cu cei din jur.

Răspuns Câştigător
| TheLifeIsGood a răspuns:

Nu imi vine sa cred, serios, insa EXACT asa sunt si eu. Sunt asa timida incat nici sa incep o conversatie nu pot doar cu cei foarte apropiati. In cazul acesta e foarte important sa te accepti pe tine, sa stii ca daca cineva nu te place, nu te merita. Majoritatea persoanelor sunt timide pentru ca nu au o parere foarte bune despre ei. Nimeni nu e urat, nimeni nu e prost. Suntem unici. Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui(deci asta da, e luata din Biblie si mi s-a parut potrivita si, mda...). Legat de faptul ca te simti timorata cand vezi postarile despre care spuneai...ei bine, unii dau like-uri doar asa, din politete, si in plus si daca nu ar fi asa, like-urile nu au absolut nicio valoare. La intrebarea cum sa iti faci mai multi prieteni, am raspuns deja. Trebuie sa stii ca esti minunata, toti suntem. Apropo, am citit undeva ca practicarea a diverse sporturi creste increderea in sine. Bafta!

| Emokid9 a răspuns (pentru TheLifeIsGood):

Mersi mult:-D mi-a fost foarte greu sa aleg un răspuns câștigător dar parca al tău m-a făcut să ma gândesc mai bine

| TheLifeIsGood a răspuns (pentru Emokid9):

Multumesc! Te-am ajutat cu drag!

9 răspunsuri:
| FanulMeu a răspuns:

Sincer nu conteaza cati prieteni ai daca din 100 cunosti 10 (10 e deja prea mult ) daca vezi majoritatea grupurilor de prieteni care se distreaza de minune si au activitati de bun gust sunt compusi din 4-5 oameni, deci fi mai atenta la prieteni pe care ii ai poate iti poti forma un grup, nu face greseala sa iesi cu x si y deoarece sunt "tipi/tipele" grozave/populare/etc creazati propriul grup unde poti fi tu gaseste o activitate comuna ceva ce sa va faca placere sa faceti impreuna.

| Emokid9 a răspuns (pentru FanulMeu):

Mersi mult că ai scris atat de mult.Chiar apreciez și mersi pentru sfaturi.

| FoundYouLover a răspuns:

Buna! Nu stiu raspunsul in legatura cu toate problemele tale, dar in legatura cu faptul ca te simti complexata ca unele fete au mai multi admiratori si mai multe like-uri pe Facebook, de ce sa te simti asa? Te-ai gandit vreo clipa ca poate ele au 100 de admiratori, dar din ei numai doi sau trei sunt tipi buni de iesit in oras (nu sunt prosti, nu se drogheaza, nu inseala, nu sunt violenti, nu sunt obsedati, nu au alte vicii si defecte)? Poate ai si tu doi sau trei admiratori, dar poate tu ii ai direct pe cei mai buni, nu si pe aia prosti, nu pe aia care au vicii, nu pe aia violenti, etc, poate ii ai pe aia destepti, pe aia rabdatori, pe aia fara vicii, pe aia protectori, pe aia buni la suflet care te iubesc exact asa cum esti si iti pot fi alaturi la greu, nu de-aia superficiali care "te iubesc" numai in timp ce faceti sex? Si nu trebuie sa trimiti tu prima mesaje baietilor, lasa-i pe ei sa-ti trimita daca te plac, tu le raspunzi doar daca-ti place de ei.

| Emokid9 a răspuns (pentru FoundYouLover):

Mersi mult că ai scris atat de mult pentru o persoana pe care nici nu o cunoști că mine. Mersi pentru sfaturi.Respect

| FanulMeu a răspuns (pentru Emokid9):

Nu ai pentru ce nici eu nu am prea multi prieteni, in total am 1 laughing, dar suntem in orase diferite si na nu stam prea mult impreuna.

| Emokid9 a răspuns (pentru FanulMeu):

:-D Eu am vreo 5 cei mai buni iar uneori când vreau sa merg in grupuri cu ei în oraș nu pot veni toți și de aia vreau mai multi.

| FanulMeu a răspuns (pentru Emokid9):

Multumeste-te cu cei pe care ii ai, ca odata ce vei avea mai multi vei fi pusa in situatia sa alegi happy si numanui nu ii place sa fie lasat pe dinafara.