| Lavinia_6538 a întrebat:

Buna TPU.Am o problema foarte grava in familie, problema nu sunt eu, ci sora mea.are 15 ani si se cearta intruna cu parintii, nu e o problema recenta, dureaza de vreo 4 ani, vine tarziu acasa, nu raspunde la telefon, nu spune cu cine pleaca, mama se enerveaza si se supara foarte tare.are un caracter foarte impulsiv sora mea si deseori se intampla sa se si bata, nu mai pot face fata la certurile lor, am si probleme cu inima si de fiecare data cand se cearta, incepe sa-mi bata inima ff tare si imi tremura picioarele, nu stiu ce sa mai fac, cum sa indur certurile acestea, mereu ma gandesc ca este vina, de ex. ca in ziua respectiva am facut ceva rau, si nu stiu, va rog sa-mi dati orice sfat, cum sa fie liniste, sa le fac sa se inteleaga, poate a-ti trecut si voi prin asa ceva, cum sa indur toate certurile, sincer am ajuns sa ma gandesc sa beau ceva sa mi se intample ceva, sa se simta vinovate si sa inceteze toate astea, dar va rog sa ma credeti ca ma simt foarte rau si vreau sa inceteze toate certurile

Răspuns Câştigător
| ღAζεxaღ a răspuns:

Buna,deci calmeaza-te pentru varsta ei e cam normal e adolescenta...Si eu am 16 ani si pe la 14 -15 vai ce probleme faceam cu mama si am lu-am la bataie cu ea.
Dar tu nu pune la sufletelul tau pentru ca nu ai de ce
asa se cearta pana mai creste si realizeaza ca au gresit amandoia.Stai calma draga mea si totusi incearca sa iti petreci mai mult timp cu sora ta o va ajuta!; x

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te înţeleg că vrei să le împaci,că nu mai vrei certuri,dar încearcă să nu gândeşti aşa. Faptul că ele se ceartă nu are nicio legătură cu tine. Nu trebuie să bei ceva, să-ţi faci ţie rău pentru a înceta ele. E o prostie.Nu încerca să le faci pe ele să-şi dea seama de problema lor,rănindu-te singură.Mama şi sora ta sunt destul de mari pentru a-şi da seama singure de ceea ce se întâmplă. Dacă vrei să le ajuţi,ia-le de mână şi vorbeşte cu ele.Explică-le calm că sunt mamă şi fiică şi ar trebui să se înţeleagă.Spune-le că ţie îţi fac rău cu toate certurile lor şi că ar trebui să înceteze.Poţi să încerci să vorbeşti şi cu ele separat şi să le spui ce crezi. Dacă nu vor înţelege,tu nu poţi face mai mult. Ştii că ai încercat să le faci să se înţeleagă,dar ele sunt cele care nu au vrut. Când le auzi că se ceartă, pur şi simplu pleci. Deşi e greu pentru că sunt mama şi sora ta, le laşi în pace să-şi rezolve problemele aşa cum ştiu.Nu te consuma tu din certurile lor şi nu te învinovăţi cu nimic. Baftă!