| Tigrubengalez a întrebat:

Buna TPU.Am o problema destul de grava. Tatal meu este un alcoolic si ma enerveaza. Cand vine acasa se cearta tot timpul cu mama, cateodata o si bate.( doar cand e beat).Nu suport sa vad asta. De zeci de mii de ori dupa ce i-a trecut betia spune:Nu mai beau niciodata. Ziua urmatoare iar bea.Am uitat sa mentionez ca el isi petrece mai mult timp la un prieten decat la el acasa.Nu imi place sa vad certuri. De cand eram mic ei se certau din motive banale.Mie frica cand se cearta cu mama.Eu incerc sa-i despart dar tata tipa la mine si imi spune sa ma duc in camera mea.Cateodata simt mila pentru el, alteori simt furie.Imi vine sa-i spun sa plece odata ca nu mai suport.

Va rog ce ma sfatuiti. Mie frica.

Răspuns Câştigător
| albonifiras06 a răspuns:

Varianta numarul 1. Divortul.
Varianta numarul 2. Cerere de protectie.
Varianta numarul 3. Spitalul.
Varianta numarul 4.Despart-el de prietenul lui. Daca are un copil este mai uso.r Deoarece voi faceti o sceneta in care nu va intelegeti si se vor ura si repetati pana cand se vor despartii.
varianta numarul 5. vorbiti cu un prieten/o ruda de al lui sa il convingeti sa nu mai vrea.

| Tigrubengalez explică (pentru albonifiras06):

Are multe rude dar nu asculta de niciuna.Dar are multi prieteni alcoolici.Eu cred ca ei il influenteaza negativ.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am de unde sti exact situatia voastra dar ar fi doua solutii legale: mama ta sa ceara divortul sau un ordin de protectie, in conformitate cu prevederile legii pentru combaterea violenţei în familie, nr.217/2003, republicată în 2012.
De asemenea ar fi bine ca mama ta sa apeleze la persoane care au influenta asupra tatalui - rude si prieteni, poate il lamuresc sa se lase de bautura.

| Tigrubengalez explică (pentru Ioandelasal):

Dupa mine prietenii lui sunt de vina ca e alcoolic.

| zurick a răspuns:

Îmi este milă de tine. Știu ești răvășit de toate astea, vrei ca tuturor să le fie bine, da nu le poți aduce nici fericirea și nici alinarea. Uite de aia cred că divorțul este cea mai bună soluție. Poate ți se pare cam drastic, dar mai bine ei se despart și nu mai continuă coșmarul decât să vă pierdeți viața cu clipe devastatoare.Ar fi mai bine și pentru mama ta și pentru tine.(chiar dacă îi vei simți lipsa, caută răspunsuri și nu-i judeca pe niciunul)Uneori furie, alteori milă că doar e tatăl tău, dar nu uita tatăl tău va fi mereu chiar dacă n-o să mai fie ei o familie. Vorbește cu mama ta despre posibilitatea unui divorț. Dacă ai peste 10 ani e cu atât mai bine.

| Tigrubengalez explică (pentru zurick):

Imediat implinesc 13 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i asa; ba da ce bun esti la bataie cu femeile si copii.esti tare de tot. pune-i o precla.de pilda, cand vine acasa spune-i; salut celentano, iar ai fost pe la firicel? astia sant cei doi betivi din las fierbinti.da sa stii ca daca regreta.ii este foarte greu, intai din pricina a ceia ce a facut, si apoi fiindca este slab si nu poate sa se stapaneasca.rupeti-l de betivul celalalt, si tinetil ocupat, sa nu aiba timp sa bea.

| asdfghjkl1231 a răspuns:

Nu ai ce sa ii faci tu. daca asa considera el ca este bine, vai de viata voastra. sa ceara divortul mama ta straight face

| ForgotMyName a răspuns:

Deci,daca o bate pe mama ta, asta nu e normal.Mai bine ar fi divortul, sau daca ati avea bani sa il duceti sa se trateze la un spital pentru aloolisti.Sa convietuiesti asa cu el e periculos, mai bine ar fi sa decideti una din aceste variante...