| anonim_4396 a întrebat:

am o problema, locuiesc cu mama si cu tatal vitreg, eu la vara as putea pleca cu varul meu la lucru, dar tatal vitreg a zis ca daca plec din casa sa nu ma mai intorc ca nu ma mai primeste, acum sunt putin confuz, ce ar trebui sa fac, sa imi pastrez locul sa pot sta in casa sau sa plec, intr-un fel anul asta termin scoala deci as putea porni pe drumul meu pentru ca asta am visat sa pot fi pe picioarele mele sa ma intretin singur, dar daca ceva o sa mearga gresit si voi fi nevoit sa ma intorc nu prea am unde sa ma duc, nu vreau sa stau pe capul bunicilor, riscul e mare dar daca reusesc as putea iesi pe salariul meu dar nu sunt sigur, acum nu ma pot decide ce sa fac, stiu ca trebuie sa incep de undeva in viata si ca e nevoie si de riscuri cateodata dar e un risc mare, nu ma pot decide ce sa fac si la capitolul asta nu am incredere 100% in mine, cum ar trebui sa procedez?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. până n-ai 18 ani, nu poți ieși din țară neînsoțit de un adult. Dacă vărul tău nu are nici el peste 18, o să fie cam greu...
2. Orice-ar fi, rezistă până termini școala.
3. E casa lui? Adică NUMAI a lui?
4. Dacă o să ajungi la bunici, nu-i musai „să stai pe capul lor". Poți găsi un mod de a-i ajuta.
5. Oportunități sunt peste tot; depinde de tine să le găsești și să profiți de ele.
E viața ta, decizia ta. NU te grăbi! analizează bine tot ce ai de făcut, variante, plusuri și minusuri.
Baftă!

| jupinu2011 a răspuns:

Du-te cu varul tau si daca tatal tau zice ceva zi ca esti mare si ca vrei sa-ti faci bani tai si daca nu intelege peste doua zile ar vrea casa te intorci

| DenyPink a răspuns:

Nu e o întrebare simplă. În primul rând, nimeni nu îți poate spune ce să faci, primești doar sfaturi, deicizia e doar a ta, depinde de ce vrei tu să faci.
Înțeleg faptul că vrei să fi pe picioarele tale și te încurajez, dar nu poți să te arunci spre ceva dacă nu ești sigur. Întâi de toate, asigură-te că plecând, vei găsi totuși ceva de muncă.
Totuși, ai putea foarte bine și să rămâi în țară, să faci o facultate și să-ți găsești apoi ceva de lucru. Dar decizia e a ta, depinde de tine.