| Andreea249 a întrebat:

Am o problema mai delicata, va rog sa nu incepeti sa imi tineti lectii de viata ca am primit destule sau sa ma judecati ca ma judeca toata lumea. In 2017 am intrat la profesională, am mers primul semestru, după care nu am mai mers, din cauza tatălui meu si mai mult din cauza colegilor care faceau misto si profesorilor. Am rămas repetenta si m-au transferat la liceu seral. Eu după ce m-am lăsat de scoala, n-am mai sunat sa ma informez de una si alta(da e greseala mea), deci n-am stiut ca m-au transferat, am aflat acum câteva zile. Diriginta m-a sunat spunându-mi ca trebuie sa plătesc o sumă de 1500 lei(asta fiind taxa pentru liceul seral)pana in data de 14 pentru a mă putea trece clasa a 9 a. Eu banii ii primesc mai tarziu pe la sfârșitul lunii, n-am de unde sa plătesc suma respectivă toata pana la termenul respectiv. De la ai mei nu vreau sa iau deoarece au datorii etc si nu vreau sa le sporesc problemele. Ma gandesc mult la asta si ma consum. Ma doare capul ca nu stiu cum sa rezolv. Deoarece vreau sa termin liceul, iar daca nu plătesc ma exmatriculeaza efectiv si nu mai am nicio sansa. Ce as putea face, exista vreo solutie in acest punct de vedere? De la banca nu pot lua deoarece trebuie să ai minim 19 ani, eu sunt angajată dar degeaba daca am 18 ani. Credeti ma ca m-am gandit la toate soluțiile posibile, poate îmi dati voi altele. Va Multumesc. si va rog, fără jigniri, sau sa judecati.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu am mai mers, din cauza tatălui meu si mai mult din cauza colegilor care faceau misto si profesorilor"

pe viitor: cauza nu se află DOAR in afară, e și la tine in curte (cea mai mare parte)

| OldSoul a răspuns:

Cere si tu un avans al salariului.
Mai ceri de la 2-3 prieteni cate 200-300 de lei si ar trebui sa rezolvi acea suma.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Verifica in primul rand daca este o taxa reala sau este altceva.
Ai incercat un card de credit?
Mai poti face cerere la directiunea scolii ca sa-ti esaloneze plata.
Nu am inteles, de ce nu-ti da de la banca la varsta de 18 ani? Aud prima data asa ceva. Incearca la alta banca, exemplu BCR, BRD.

| AlexValentinn a răspuns:

Ti-ai cerut 15 milioane? Vor sa te faca de bani. Nu exista nicio taxa ca nu esti la scoala privată, esti la scoala de stat. Aia vrea 15 milioane de la tine sa ii bage in buzunar. Esti fraiera dacă ii dai. Nu are niciun drept să iti ceara bani, scuip o intre ochi sau fai reclamație ca cere șpagă.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AlexValentinn):

Oripilezi lumea cu milioanele! I-a cerut 1500 lei.