| RedRose1 a întrebat:

am o problema si sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi: eu sunt putin mai timida dar sunt o persoana sociabila. Problema e ca atunci cand sunt intr-un grup de persoane lume pur si simplu nu ma asculta, e ca si cum n-as fi zis nimic, undele persoane nici nu ma baga in seama cand salut. nu stiu care e problema eu vorbesc clar fara sa ma balbai, nu vorbesc in soapta, exact ca celelalte persoana dar cand eu zic ceva se fac ca nu ma aud, chiar si in familie am problema asta uneori. cum as putea sa imi spun si eu punctul de vedere si sa fac lumea sa ma asculte ( uneori colegi ma asculta cand vorbesc cu ei sau raspund in fata clasei dar se uita ciudat la mine ca si cand ar vrea sa tac ) ce sa fac in privinta asta? orice sfat e bine venit happy PS : funda

2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Buna, rose in primul rand din ce am vazut ca ai scris, ce ai scris si cum ai scris, pot vedea ca esti ofata foarte sensibila iar eu te-am ascultat ca si multi altiii, problema este doar in mintea ta, doar ti se pare iar asta te incurca in a comunica cu oamenii, problema se va rezolva daca vrei putem vorbi mai multe in privat si mai lejer succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa iti alegi mai atent persoanele cu care iti petreci timpul. Poate nu e o problema la tine, ci la ei. Ar trebui sa ii ignori si tu si vezi daca reactioneaza in vreun fel, daca nu cauta alt grup, alte persoane cu care sa iti petreci timpul pentru ca acestea clar nu merita.