| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si am o problema mai delicata si ma simt incomond sa vorbesc pe tema asta, deci, nu sunt deloc o persoana sociala si am probleme cu comunicarea, mii greu sa imi fac noi cunostinte, sunt foarte timida, nu imi plac locurile aglomerate, mii greu sa vorbesc cu oamenii, ca sa nu zic ceva gresit sau sa nu ma inteleaga corect si sa ma fac de rusine. Prietena mea cea mai buna mi-a facut cunostita cu o fata, ne-am intalnit impreuna si am stat la o cafenea, este o fata de treaba, dar imi era greu sa ma simt liber in compania ei, tot timpul am tacut, spuneam ceva doar daca ma intreba, ea simtea ca mii greu sa ma simt liber si sa vorbesc. Acea zi, era cea mai oribila din viata mea, ma simt cel mai prost om de pe lume. Mii foarte greu sa gasesc noi prieteni si sa vorbesc deodata asa cum vorbesc de obicei. Cand spun un proiect la liceu, e la fel, trec in fata clasei si ma uit in jos sau la un obiect cand povestesc, pentru ca nu ma simt in pielea mea sa ma uit la oameni, stiu ca e foarte ciudat, dar nu pot scapa de chestia asta. Cand vorbesc cu cineva si ma uit in ochi (oricine ar fi, prietenii, parintii, bunicii) chiar si cei mai apropiati oameni, ma simt FOARTE AWKWARD si incep sa ma uit intr-o parte, cum sa scap de asta? Cum sa vorbesc mai liber, sa ma pot uita la oameni in ochi cand vorbesc? Va rog, dati-mi niste sfaturi sa nu fiu asa timida si sa fiu mai sociabila.(

6 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Bună.

Problema ta că nu ai încredere în tine deloc, încearcă să nu te gândești la reacția care ar putea să aibă prietenii tăi când spui ceva.

Fii tu însuți și ai încredere în tine. Până la urmă, toți suntem oameni și toți greșim.

Și eu eram timid dar în timp am învățat să am încredere în mine și în ziua de azi pot să vorbesc cu orice persoană legând conversații la orice nivel

| Radu284 a răspuns:

Nu exista o solutie magica la problema ta. Unii oameni sunt mai retrasi decat altii, dar daca vrei neaparat sa te schimbi, incearca sa vorbesti cu diversi oameni cate putin, gen: "Ce cald e!", sau "Ce naspa/buna e profa aia", etc. De acolo se pot lega alte conversatii, etc. Probabil ca nu te vei simti comfortabil in compania multora, dar poate vei gasi si alte persoane cu care sa te intelegi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact asa eram si eu...parca ai fi o varianta feminină a vechiului eu! Este o chestiune de ambitie si de vointa. TU esti singura persoana care te poate ajuta sa depasesti această problemă! Trebuie sa ti impui sa te uiti in ochii celuilalt, sa fii mai dezinvoltă si mai deschisa. Incetul cu incetul vei reusi! Crede ma iti spun din proprie experienta. Daca mai ai nevoie de ajutor, poti apela la mine. Pa

| Xpressurself a răspuns:

Iesi din lumea ta interioara si intelege si nevoile celorlalti. simpatizeaza cu ei si nu te mai raporta numai la tine. accepta oamenii asa cum sunt si accepta-te si pe tine asa cum esti. traieste cu ideea ca nici tu si nici ceilalti nu sunt perfecti. fii confortabil cu imperfectiunea ta si a celorlalti. glumeste pe seama asta atat in interiorul tau cat si in discutiile cu altii si nu o lua ca pe o tragedie mai degraba ca pe ceva care poate fi corectat. concentreaza-te sa faci din rau bine, nu sa judeci raul.

| SuckTheGod a răspuns:

Nu iti doresti destul de mult.

| nowar a răspuns:

Oamenii se schimba in timp, nu te astepta sa scapi de asta peste noapte. Ai anxietate sociala, dar nu trebuie sa fii speriata, multi trecem prin asta, nu e ceva grav. P.S: daca vrei, poti vorbi cu mine in privat