| Ariamnaa a întrebat:

Buna TPU, am o problema. Sunt clasa a 6-a si am 13 ani. Am devenit dependenta de telefon, adica stau foarte mult pe el. Iar cand e de învațat nu ma pot opri, practic zic ca mai stau 10 minute si gata dupa ma duc si scriu. Dar nu, stau mai mult de 10 minute iar dupa trebuie sa vina mama si sa imi spuna sa scriu si sa învat. La matematica nu mai stiu nimic. Nu mai învat lectiile decat daca vine mama sa ma ajute sa scriu. Si asa ma pune sa si învat. Iar daca le fac singura le fac mai mult de pe telefon. Iar asa ajung sa nu mai stiu mai nimic. Parintii imi iau telefonul seara la 09:30. Si va dati seama ca nu imi place si nu imi convine asta. Eu as vrea sincer sa ma lase sa fac ce vreau si sa ma lase sa stau cat vreau pe el. Plus ca mama imi mai si spune ca daca nu ma apuc serios de scoala mi-l ia de tot. Si nu vreau asta plus ca am si un iubit ce ne-am cunoscut pe ig si mai vorbim si noi. În general vb cu el mai mult seara pe face time. As vrea si eu solutii ca sunt dependenta si nu as vrea sa imi ia telefonul de tot. Cand mi-l ia simt ca ma sufoc si transpir fiindca imi verifica mesajele si imi umbla in el ceea ce nu imi place.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mie-mi pare că mamița ți-a scris textul ăsta și asa stând lucrurile, pur și simplu il dai (tel-ul) mamiței să-l țină, măcar 20 ore pe zi

| VoidEternal a răspuns:

Ești dependenta de telefon dar ai vrea să fii și mai dependentă din moment ce ai vrea sa poți petrece timp nelimitat pe el.

Stabilește ce vrei cu adevărat. Vrei să fii un om mediocru care își trăiește viața lipit de ecran ca un om în coma, conectat la aparate pentru că altfel nu își poate îndeplini funcțiile de bază, sau vrei sa funcționezi ca un om liber, stăpân pe propria persoană și autosuficient.

Până nu știi ce vrei nu o să știi cât de departe ești dispusă să mergi pentru a obține acel ceva. Eu, în locul tău, sau mai degrabă în locul părinților tăi, te-aș lăsa fără telefon până ai trece de sevraj, nici nu îți dai seama cat de mult rău îți faci.