| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema... Sunt in clasa a 10-a si am o prietena pe care o cunosc din clasa a 5-a. Este "my bff " ca sa zic asa laughing Ne intelegem super bine,chiar daca ea nu este o fata frumoasa,are un suflet minunat si nu m-am mai inteles niciodata asa de bine cu o persoana cum ma inteleg cu ea. Chestia este ca multi baieti se dau la mine si ea ramane in umbra ca sa zic asa. Adica e mereu trista cand vede ca toti vor sa stea prin preajma mea,imi fac complimente etc. Pe mine ma deranjeaza mai ales ca odata un baiat care ma place a zis "Uite-o pe aia e grasa e!" cand a vazut-o,iar mie mi s-a facut rau straight face Adic am-am simtit rau,m-a durut sufletul sad Am impresia cateodata ca ma uraste,pentru ca si eu m-as ura daca as fi in locul ei. Ce sa fac ca sa n-o distantez de mine? Eu observ ca se simte prost,dar imi este rusine sa deschid un subiect despre asta cu ea. Mai este o chestie. Eram odata la un film si in fata noastra erau doi baieti si amandoua am zis ca sunt "buni" si ea a venit cu idee sa mergem sa ne bagam cu ei in seama ca pe ea a atras-o mai ales unul dintre ei. Ea s-a dus,l-a intrebat pe acel baiat cat este ceasul,ei au continuat discutia despre film,baiatul acela care ei i se parea dragut tot incerca sa vorbeasca cu mine,iar la sfarsit mi-a cerut numarul de telefon. Din nou mi-a venit sa intru in pamant sad Vreau sa fie altfel treaba! Nu vreau ca ea sa nu vrea sa iasa cu mine din cauza asta sad Pana acum nu a zis nimic,dar eu simt ca este suparata si mi-e frica sa n-o pierd,deoarece este cea mai buna prietena a mea. Ce sa fac? Ce sa-i zic? Nu mai vreau sa fie totul asa! Nu ma intereseaza baietii,n-am avut niciun prieten pana acum,vreau pur si simplu sa fim amandoua la fel in fata lumii, pentru ca asta este adevarul!
Funda!

Răspuns Câştigător
| Lady.Love a răspuns:

Buna!
In primul rand nu ai cum sa o pierzi daca e cea mai buna prietena a ta. Tu doar trebuie sa o ajuti. Sa incerci sa-i explici cum ar trebui sa-si ascunda anumite defecte. Daca zici ca e mai plinuta, poti sa ii recomanzi anumite haine care sa ascunda acest lucru. Sa-i spui atunci cand ii sta rau cu ceva, pentru ca de asta sunt prietenii. Iar cand ii sta bine sa o lauzi. happy
Mult succes!