| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca in ultimul timp cand invat imi este foarte greu sa retin informatiile. Cand ajung la scoala uit tot ce invat si de asta repet si in pauza ba chiar si in ora 10-20 de minute. Vreau sa ma ajutati sa invat mai repede si sa nu uit ceea ce invat. Nu vreau raspunsuri de genul invata mai mult sau esti emotionat. FUNDAA!

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Probabil ca nu te gandesti si nu esti axata pe carte.
Degeaba stai tu cu cartea/caietul in mana daca gandul iti zboara in alta parte.
Poate ai probleme cu memoria/poate esti stresata... ceva se intampla cu tine.
Incearca sa bei un ceai de tei cu miere/relaxeaza-te/inchide-ti telefonul si apoi apuca-te de invatat.
O zi bunahappy

| neutrino a răspuns:

Acum trebuie sa fim putin realisti: unii elevi au nevoie de mai putin timp pentru a invata ceva anume, altii de mult mai mult timp, pentru a invata acelasi lucru.
Daca tu iti dai silinta sa inveti si aloci si timpul necesar pentru acest lucru, dar nu ai rezultatele dorite, asta inseamna ca nu faci parte din prima categorie, ceea ce eu personal, nu cred. Daca insa adaugam dorinta ta de a nu primi raspunsuri gen "invata mai mult", asta inseamna ca doresti sa studiezi putin, dar sa acumulezi mult: asa ceva nu se poate!

| MariaMary122333 a răspuns:

Buna!
Cred ca inveti mecanic( adica tocesti, inveti totul ca pe o poezie), trebuie sa inveti logic( sa intelegi totul, gandeste_te logic la tot). Nu te grabi, sincer eu cred ca esti concentrat pe altceva..., iti place de cineva? Axeaza-te pe carte, ai timp i viitor sa fii tot indragostit!

| Bionicle a răspuns:

Tu trebuie sa retii ce poti retine.Problema asta cred ca am avut-o si eu.Eu invatam ca papagalul tot timpul.O carte a mea despre puterea mintii mi-a zis,, Indeplinirea mai multor sarcini in acelasi timp, este inamicul memoriei''.
Cred ca prietenia este cheia, trebuie sa inveti cu un prieten, ajutandu-va unu pe celalalt.