| anonim_4396 a întrebat:

Am probleme in dragoste, oarecum happy Uite povestea: eu, baiat de 18 ani imediat, sunt impreuna cu fata asta (care are 14) de 6 luni de zile. Ne iubim enorm unul pe celalalt, ea are capul pe umeri, si a salvat relatia de la nervii mei nu odata. Nu e genul care umbla pe afara cu alti baieti, mai ales ca parintii ei sunt extrem de restrictivi, de aceea nici nu le-am zis de relatie. Am avut perioade in care ne certam mult... apoi perioade mai linistite, iar acum am inceput din nou sa ne certam sad (tin sa mentionez ca in data de 4 am facut 6 luni). Relatia noastra e una la distanta, si cum pe ea nu o lasa afara din localitate, merg doar in weekend-uri si acolo trebuie sa ne ascundem, pentru ca oamenii din sat au gura sparta si parintilor ei nu le place sa-si auda vorbe. Sunt cativa prieteni care stiu de noi, printre care si adulti care ne-au ajutat. Fata asta m-a schimbat mult, si o iubesc si respect enorm! Vreau sa imi dati sfaturi ca sa nu mai fiu asa nervos si sa am rabdare cu ea, sa nu o mai fac sa sufere. Din pacate, prima ei relatie a lasat-o cu,, traume". Baiatul a inselat-o tot timpul si acum nu poate avea increderea necesara in nimeni. Mi-a zis ca in mine are cea mai multa, dar cand e geloasa (extrem) uita vorba aia happy Vorbim putin pentru ca nu are credit si nu poate oricand sa intre pe facebook, pentru ca are frati. Mi-e frica sa o pierd, si vreau sa imi reglez comportamentul, sa o ajut sa treaca peste situatiile grele (e foarte pesimista!) si sa continuam relatia cu bine. Va rog sa imi dati sfaturi, ca sunt intr-o situatie foarte neplacuta. Va multumesc! (P.S.: dau funda celui care imi ofera sfaturile cele mai bune si care se vor dovedi a functiona big grin )

6 răspunsuri:
| Daniellllll1 a răspuns:

Ce sfaturi? Sa nu te mai enervezi? De ce te enervezi? De ce n-ai rabdare cu ea daca o iubesti? WTF?

| BeckhamRZM a răspuns:

Sfaturi, pana mea, încearcă să ai răbdare și să nu te mai enervezi. Încearcă să o înțelegi și să faci totul ca situația să fie una plăcută. Ce să mai zic, la distanță este greu. Dacă încrederea nu este, pierdeți tot! Păi, nu pricep, are încredere în tine sau nu are? Mai sus ai tastat că fosta ei relație s-a lăsat cu traume și că numai poate avea încredere în nimeni, după că are toată încrederea în tine. În fine! Fi-ți apropiați, nu lăsați nimic între noi și controlează-te! Când situația o cere, fă ceva în plus, dar nu te enerva. Spune totul pe față, fără să te ascunzi!; d.

| OberPaul a răspuns (pentru BeckhamRZM):

Am zis ca eu sunt persoana in care se poate increde cel mai mult. Si ma refer ca incredere totala, gen daca stie ca ies undeva si sunt si fete sa nu imi vorbeasca urat sau sa faca faze de genu "iesi cu aia si cu aia... uiti de mine, etc.", ci sa stea linistita pentru ca eu i-am promis ca nu o parasesc. Ea asta face, exagereaza cu gelozia, o cam face sa-si piarda increderea. Asta vreau sa schimb la ea, pentru ca stiu ca astea le poarta din relatia trecuta, si nu e bine sa privesti trecutul.winking

| BeckhamRZM a răspuns (pentru OberPaul):

' Cine te iubește, nu te schimbă. ' - asta-i treaba. happy

| 6354773 a răspuns:

Buna. foarte interesanta povestea voastra. asta da dovada ca va iubiti mult! Sincer ca sa fie totul bine eu as luao pe mana si as merge la mama si la tatal ei pentru a le povesti. poate inteleg. Tu trebuuie sa le promiti ca nu te vei atinge de ea. si o sa fie totul mai bine. ca daca ascundeti relatiaa mai mult timp. poate mai tarziu o sa va para rau. Sper ca te-am ajutat!

| Dark3000World a răspuns:

Deci...Vrei sa-ti schimbi comportamentul ca sa nu o mai faci sa sufere...In primul rad, daca ti-a suportat toate "fitele" si toti nervii/crizele pe care le-ai avut inseamna ca te iubeste, iar cea mai mare greseala pe care o poti face e sa faci relatia publica, din moment ce parintii ei nu prea sunt de acord cu a avea un iubit(de varsta ei), d-apoi cu unu mai mare decat ea cu 4 ani.Iti sugerez doar sa profiti de momentele petrecute alaturi de ea si incearca sa-i arati ca o iubesti si ca nu i-ai face rau, nu ai insela-o cu altcineva.Din moment ce nu are prea multa incredere in tine, dovedeste-i ca nu are de ce sa-i fie teama(in sensul ca te va pierde). Gandeste-te ca ei ii este mai frica sa nu te piarda decat iti este tie, de aceea ar trebui sa o incurajezi mai mult( din moment ce e pesimista).
In al doilea rand, un gest sau un cuvant poate rani o fata mai mult decat o lovitura, asa ca ai grija sa nu te ia gura pe dinainte. Daca nu ai ceva bun de spus, mai bine taci decat sa o faci sa se simta prost.
Cam astea sunt sfaturile mele pentru tine. Daca vrei poti incerca, daca nu, nu. In orice caz, noroc! Si ai grija sa nu o dai in bara! Peace! XD