| blackangel96 a întrebat:

Buna TPU am si eu nevioe de ajutor si repedeeeeee va rogggg
am o problema la chimie care nu o stiu deloc pentru ca noi la chimie scriem si atata
profa... (avem in clasa un calculator)sta toate orele la calc si probleme nu facem exercitii nimic
si daca maine nu aducem problema ne punem note mica crying
deci uite problema:
Prin arderea a 5 g de calciu metalic rezulta o masa 'm' de oxid de calciu care reprezinta 'n' moli din aceasta substanta
Care sun valorile numerice ale lui 'm' si 'n'?
dau FUNDA mare si rasp bifat ca inteligent
plizzzzzz e urgent

Răspuns Câştigător
| Onutza_8616 a răspuns:

Pai faci 2Ca+ O2==2CaO apoi pui sub Ca 2x40(asta e masa calciului) si sub O2 pui 2x16 apoi sub Ca0 pui 2x56
apoi sub 2x40 pui 5g apoi sub CaO pui x=== prin regula de trei simpla rezulta ca x=7(7g de CaO) Si in moli: n=m supra M==--n=7 supra 56===CaO are 0.125 moli big grin cred. in sfarsit am terminatlaughing

3 răspunsuri:
| Onutza_8616 a răspuns:

Cu placerebig grin. daca mai ai nevoie sa ma anuntihappy. sper ca a fost bunahee hee

| blackangel96 explică:

Mersii muult...love strucklove struck
batting eyelashes

| blackangel96 explică:

Da a fost buna si am luat o nota buna happy