| drutza98 a întrebat:

40g Mg cu 10% impuritati arde (se combina cu O2). Calculati cantitatea de oxid de Mg ce rezulta in urma reactiei si numarul de moli. Ce volum de gaz se degaja?
Dau funda pentru rezolvarea corecta...(am si eu tema la chimie de vacanta, profa' nu-i normala straight face)

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Drutza, din punctul meu de vedere ar trebui mai intai sa vezi care e cantitatea de Mg pur, apoi sa scrii ecuatia reactiei si sa scoti de acolo necunoscutele tale. Si vezi ca din reactie nu are loc degajarea vreunui gaz. Poate te-ai referit la volumul de O2 utilizat. Bafta si vacanta placuta!

| drutza98 explică (pentru aladinbeci):

Vroiam rezolvarea, nu sfaturile, dar multumesc oricum