| Kristianna a întrebat:

daca la notele din oral la romana mi-a iesit 8, 6 se rotunjeste si se inmulteste cu 3 apoi aduna cu teza?
Dau funda!

3 răspunsuri:
| PatyKan a răspuns:

Se face o medie a notele din oral. Acea medie se inmulteste cu 3 [nu tebuie sa rotunjesti nimic], se aduna teza iar apoi totul se imparte la 4. happy

| Kristianna explică (pentru PatyKan):

Pai nu era asa: aduni notele din oral, imparti la cate sunt, iar daca media notelor ti-a iesit peste x, 5 se rotunjea, apoi inmultesc cu 3+teza

| PatyKan a răspuns:

Eu stiu ca nu trebuie sa rotunjesti nimic.
Eventual, daca media [ dupa ce ai inmultit cu 3, adunat teza si ai impartit totul la 4] iti da peste x, 5 atunci se rotunjeste, dar nu inainte. happy