| TheGirlWithGlasses a întrebat:

Vreau sa stiu ce medie o sa imi iasa la romana daca am notele: 10, 10,10,10,10,9,9,8 si in teza am luat 9. Si vreau sa mai stiu daca inainte de a aduna teza, media notelor obtinute se rotunjeste (de ex. 9.6 se rotunjeste la 10). Fundăă!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media anuala nu se rotunjeste, este media celor 2 semestre, calculata cu 2 zecimale, in cazul tau va fi 9, 50.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, citez:
"(4) La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza) media semestrială se calculează astfel: "media semestriala = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."
O sa ai media 9, din calcul rezulta 9, 375.

| TheGirlWithGlasses explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca am media 10 pe primul semestru la romana si poate o sa-mi iasa 9 pe al doilea, in caseta din carnet unde o sa fie trecuta media la romana pe ambele semestre se va rotunji sau mi se va trece asa? (adica 10+9=19:2=9.5)

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheGirlWithGlasses):

Media anuala nu se rotunjeste, este media celor 2 semestre, calculata cu 2 zecimale, in cazul tau va fi 9, 50.

| Gabriel_Ionut_2000 a răspuns:

Media notelor fara teza este 9, 5 dar daca aduni si teza este 9, 375.