| biaelena a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare,pot calatori cu avionul in UE cu CI (buletinul), am 14 ani?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA. Insa doar daca vei fi insotita de o persoana majora. Calatorie placuta. happy

| mihai69 a răspuns:

Da. Cu condiția să mai îndeplinești și alte câteva obligații legale:
- fie să ai alături ambii părinți (sau doar pe unul care te are în îngrijire plus acte gen certificat de deces sau de divorț din care să reiasă de ce nu e și al doilea părinte cu tine);
- o declarație notarială de la ambii părinți (sau de la cel care te are în îngrijire plus actele mai sus menționate) și o persoană majoră care să te însoțească. Aceasta poate fi cineva din personalul companiei aeriene cu care zbori. Asta dacă pleci singur/ă. În plus, unele companii aeriene mai pun ceva condiții pentru minorii neînsoțiți - trebuie îndeplinite și acelea.

| AlexBrooK00 a răspuns:

Dacă deti o procura pe cineva de 18 ani poți.

| Nicolae_Alin_2000 a răspuns:

Da dar trebuie să ai un însoțitor pentru că iești minor.