| BlackPearl_7457 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Mi-am bagat abonament orange pantera 8 si zice ca am si 200MB net pe mobil. Dar nu inteleg. E gratuit? Cum e faza cu 200MB pe mobil? Ma ajuta cineva? straight face

2 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

200mb trafic pe telefon iar daca stai pe mess sau asc radio imediat se duc acei 200mb.
cat despre gratuitate aceasta este specificata in abonament.
eu cred ca abonamentul tau are inclus in acei 8 euro minute in retea, min nationale cat si trafic de date.
daca nu aveai acei 200mb probabil era mai ieftin abonamentul dar ei trebuie sa specifice si sa ofere ceva de acei 8 euro peluna pentru ca la prepayd iei 3500 minute in retea si 75 parca de nationale cu 5 sau 6 euro.

| DanteH2SO4 a răspuns:

Internetul este un transfer de date, datele acestea sun t masurate in unitati de masura (logic), iar cea mai mica unitatea este byte-ul mai mare ca byte-ul este kb (kilobyte-ul) iar mai mare ca kb este mb (megabyt-ul) apoi gb, tb etc. Informatia se masoara si atunci cand trimiti (cantitatea este foarte mica) si atunci cand primesti (se incarca o pagina web, descarci o melodie). Sa ai 200MB trafic pe net, inseamna ca primii 200MB nu se taxeaza, sunt gratis.