| Claudia1397 a întrebat:

Am un Samsung s6 edge si s-a spart in coltul din dreapta partea de jos..problema este ca nu mai merg butoanele cu touch.ce sa fac? sa schimb tot ecranul sau exista alta posibilitate?

Răspuns Câştigător
| Nitroblast a răspuns:

150-200? Geniala gluma. Se schimba toata unitatea de display, si pretul e de la 850 de lei in sus, fara manopera. Vorbim aici de un display Super Amoled, adica are stratul ce detecteaza atingerile (digitizer) INTEGRAT in display. Nu peste, ca la celelalte tipuri de ecrane, ci inauntrul sau. De aceea daca schimba sticla o face degeaba, mai si pierde bani. Ecranul curbat dubleaza pretul, un amoled normal e vreo 500, asta merge pana la 900.

On topic- ori ii pui (sau rogi pe cineva sa ii puna) un CFW pe care il poti face sa iti afiseze butoane pe ecran ca la un Sony Xperia spre exemplu (pentru butoane on screen mai sunt si aplicatii pe google play, cauta, eu personal ju am incercat vreodata vreo aplicatie, doar setarile custom), ori vinzi telefonul drept piese de schimb (sau pentru cine vrea sa il foloseasca asa, sunt suficienti prosti care sa le inlocuiasca cu butoane on screen, printre astia m-as numara si eu laughing) ), ori ii schimbi ecranul, dar ai vazut cat costa.

2 răspunsuri:
| GheorghePrep a răspuns:

Trebuie schimbat touch-ul de pe ecran, din păcate schimbarea lui poate ajunge chiar la 150 - 200 de lei la un service autorizat p.s. Nu te apuca tu sa scoți touch-ul.

| GheorghePrep a răspuns (pentru Nitroblast):

Schima tu tot disply-ul daca esti asa destept, success ca esti praf.

| Nitroblast a răspuns (pentru GheorghePrep):

150-200? Geniala gluma. Se schimba toata unitatea de display, si pretul e de la 850 de lei in sus, fara manopera. Vorbim aici de un display Super Amoled, adica are stratul ce detecteaza atingerile (digitizer) INTEGRAT in display. Nu peste, ca la celelalte tipuri de ecrane, ci inauntrul sau. De aceea daca schimba sticla o face degeaba, mai si pierde bani. Ecranul curbat dubleaza pretul, un amoled normal e vreo 500, asta merge pana la 900.

On topic- ori ii pui (sau rogi pe cineva sa ii puna) un CFW pe care il poti face sa iti afiseze butoane pe ecran ca la un Sony Xperia spre exemplu (pentru butoane on screen mai sunt si aplicatii pe google play, cauta, eu personal ju am incercat vreodata vreo aplicatie, doar setarile custom), ori vinzi telefonul drept piese de schimb (sau pentru cine vrea sa il foloseasca asa, sunt suficienti prosti care sa le inlocuiasca cu butoane on screen, printre astia m-as numara si eu laughing) ), ori ii schimbi ecranul, dar ai vazut cat costa.