| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta am bacul. Problema e ca de ceva vreme incoace nu am chef absolut deloc sa invat, si parca pot sa inteleg nimic.Sunt plictisita si nu prea am chef de viata. cineva care a fost in situatia asta? Any advice? worried

Răspuns Câştigător
| MouSSEauChoColat a răspuns:

Salut! Eu nu am dat bacul si nu il voi da in curand dar am dat un examen deja si anul acesta mai am unul. Stiu cum este sa iti propui sa inveti foarte bine pentru examen la inceputul anului, iar apoi, din al doilea semestru sa de plictisesti de studiat. Mie mi se pare normal pentru ca putini pe lumea asta au ca pasiune sau hobby chiar invatatul. Totusi trebuie sa inveti din 2 motive:
1. Frica de parinti: Daca nu iei bacul parintii tai o sa inceapa sa iti reproseze fiecare greseala, nu o sa te mai lase sa iesi cu prietenii si astfel vei rata toata vara. De asemenea te vot compara in permanenta cu prietenii tai care au invatat o groaza si au trecut cu brio!

2. Frica de esec: Daca nu inveti acum, nu vei lua bacul, nu vei intra la o facultate buna, nu vei avea un CV impresionant, nu vei fii angajata la o firma de succes si nu vei ajunge niciodata batrana, stand la apus pe balansoar si bucurandu-te ca daca ai vreodata probleme ai fonduri cu care le poti rezolva pentru ca ai invatat si ai muncit din greu in tinerete. Nimeni nu vrea sa ajunga asa si totusi unora li se intampla. Trebuie sa-ti invingi lenea si "ne-cheful" si sa te intinzi dupa culegerea de matematica.

2 răspunsuri:
| iasmina0archie0fan a răspuns:

Da, si eu sunt in situatia asta. Partea rea e ca anul acesta am examene. Totusi in ultimul timp incerc sa retin lucrurile din clasa si merg la meditatii deoarece mi se explica mai bine unele amanunte pe care in clasa profesorul nu sta sa ti le explice.

| Myhaelaa1 a răspuns:

Buna Eu am fost in situatia ta?