| DouaPuncteD a întrebat:

Buna,TPU!
Apelez din nou la acest site tot cu atata incredere ca si pana acum. Am nevoie de ajutorul vostru (again). Si sa trecem direct la subiect.
De ceva timp ma simt foarte rau. Nu fizic ci...psihic! Sunt mereu trista, nu ma mai intereseaza nimic, nu mai sunt eu! (exclud din start termenul de "depresie",nu este cazul de asa ceva).
Recent am descoperit un site unde anumite persoane ofera ajutor celor care nu-si gasesc linistea,nu mai ies la liman, nu mai au solutii. Acestea sunt clarvazatoarele. M-a batut gandul sa dau un telefon, sa ma calmez, apoi m-am razgandit si am trimis un e-mail la care am primit raspuns. Un raspuns destul de ..satisfacator dar nu suficient.
Daca esti o persoana cu aptitudini de psiholog, cu rabdare si citesti aceste randuri, te rog, cauta-ma! Am nevoie de ajutor, daca o poti face nu ezita!
Am vorbit rezumativ, va multumesc pentru momentele acordate si va doresc o seara placuta tuturor!

7 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Soowhaat01 a răspuns:

Bună!
Crede-mă că toţi avem parte de momente plăcute sau mai puţin plăcute în viaţa noastră. Ştiu prin ce treci, şi evident că depresia este exclusă, deoarece depresia este ceva foarte urât...inexplicabil.
Fă o plimbare în fiecare seară, şi încearcă să meditezi la ziua ce a trecut, să te gândeşti la persoana ta, şi să te încurajezi că o să poţi trece peste; este doar un obstacol care face parte din creşterea unui om, îl face mai puternic.
Şi eu mai am astfel de momente, şi îmi place să stau singură şi să mă gândesc la tot felul de lucruri.
O să treci peste, crede-mă.

| ciribist a răspuns:

Totul se petrece in mintea ta, ori te simti singura sau o problema pe care nu o contientizezi nu iti da pace, incearca sa iesi din zona de confort vezi unde si cu cine te simti bine, si spune-ti in mintea ta:"sunt bine" daca crezi ca esti bine, dupa mine, asa va fi! Pace!

| Coquina a răspuns:

Cat dai?

| pisiku36 a răspuns:

Trebuie sa te duci sa vizitezi locuri pe care nu le-ai mai vazut nici odata...,
cu alte cuvinte sa te calmezi

| EmoX a răspuns:

Ai pus o intrebare pe toti prostii uniti, mda, sinucide-te te rog eu, ok?

| DouaPuncteD explică (pentru EmoX):

Iti recomand sa o faci tu, e nevoie, ok?!