| anonim_4396 a întrebat:

TPU! As avea nevoie de niste sfaturi. In vacanta asta de vara vreau sa ma schimb RADICAL, atat fizic, cat si psihic. Principalul motiv pentru aceasta schimbare e faptul ca am suferit prea mult, ca i-am lasat pe toti sa arunce cu noroi in mine, fara sa stie de fapt cum sunt eu cu adevarat. Stau intreaga zi citind, ascultand muzica de buna calitate, facand lucruri educative, pe cand colegii mei isi pierd noptile in cluburi, iar ziua dorm la scoala si nu mai fac nimic altceva, pentru ei, pentru dezvoltarea lor personala. Cum spuneam, i-am lasat sa arunce cu noroi in mine, sa ma jigneasca, totul ca eu sa sufar si sa-mi vina astfel mintea la cap si sa realizez ca nu fac bine ca ii las sa ma loveasca. Vreau sa le dau peste nas, sa le arat cum sunt eu de fapt. Vreau sa indraznesc mai mult, sa am mai mult curaj, sa fac mai mult sport. De asemenea, vreau sa-mi schimb infatisarea, sa adopt alt stil vestimentar, sa imi tai parul, sa-i schimb culoarea... sa ma comport altfel, sa am o alta atitudine, pentru a le arata cine sunt. Voi fi tot eu, dar varianta mai..."imbunatatita". Am nevoie de sfaturi din partea voastra si, daca a trecut cineva printr-o faza de acest gen, mi-ar placea sa mai discutam. Multumesc frumos!

6 răspunsuri:
| Michaela89 a răspuns:

Eu sunt fata,dar exact acelasi plan il am si eu. La fel, citesc mult si asta ii face pe ceilalti sa ma considere ''TOCILARA''. Port ochelari, n-am multi prieteni, iar in dragoste doar m-au calcat in picioare laughing Daca vrei sa vorbim, poti da un mesaj.Trebuie doar sa ai incredere in tine.NU UITA: Ai o singura viata. Mult succes!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal nu am trecut printr-o asemenea faza. Dar am vazut la altii.

Problema ta, oricat de mult ai vrea sa te schimbi are radacini in increderea in tine.

Tu practic trebuie sa iti cresti respectul si increderea in tine.

Te-as sfatui sa te apuci de un sport martial. Gen aikido. De asemenea te-as sfatui sa bagi si niste cursuri de dans moderne.

Daca simti ca inca nu poti sa vezi luminita, atunci un psiholog te va ajuta foarte tare.

Poate nu e bine sa mergi din prima la psiholog. Anumite sentimente si situatii sunt facute pentru a fii traite.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Gogu06 a răspuns:

N-am trecut prin asta dar am vazut oameni care din niste "fraieri", marginalizati, s-au schimbat. Pentru ca si-au schimbat stilul de viata. In general s-au apucat de un sport si le-a crescut increderea in ei. Daca ai o situatie materiala buna inscriete intr-un club de k1, box, judo, kyokushin...
Oricum, nu faptul ca o sa fii mai slab, mai musculos sau imbracat mai altfel o sa te faca sa te simti zeu laughing ci faptul ca iti depasesti limitele. Restul or sa vina de la sine, nu o sa mai iei bataie, nu o sa te mai simti nasol in pielea ta, o sa ai curaj, o sa ajungi probabil sa iei atitudine ori de cate ori o sa ai ocazia... Succes!

| Geass a răspuns:

N-am citit tot dar cred că eşti un gras frustrat care va încerca să slăbească vara asta şi va eşua lamentabil.

| Candy12345 a răspuns:

Buna! Nu pot spune ca am trecut exact prin asa ceva, si eu m-am schimbat foarte mult, exact cum ai spus si tu, dar fara sa-mi dau seama. Trebuie sa-ti spun ca schimbarea vine din interior, adica trebuie sa capeti incredere in tine.Mai intai trebuie sa crezi tu ca esti mai bun(a) decat ceilalti.Stilul vestimentar, desigur, poate te va ajuta sa te schimbi, dar nu mult.Ai putea sa urmaresti cateva filme despre adolescenti, sa-ti dai seama mai multe. Si nu pot sa-ti dau prea multe sfaturi pentru ca nu inteleg la ce te referi prin " au aruncat cu noroi in mine" si nici motivul pentru care te-au jignit, va trebui sa fii putin mai explicit(a).