| OwlTheSoul a întrebat:

Buna, TPU!
As avea nevoie de niste sfaturi.
Sunt la un liceu micut din apropiere de casa, pe profil mate-info. In clasa suntem doar 16 elevi, iar ideea e ca nu am creat legaturi stranse cu niciun coleg (sunt clasa a X-a), si ceva imi spune ca nici n-o sa se intample, si nu vreau sa regret anii astia simtindu-ma singura ca anul trecut. Suntem diferiti, in sensul ca eu nu sunt genul de fata zgomotoasa, care nu sta niciodata in loc si spune orice o taie capul. Vesela sunt, I can smile and laugh all day long! Dar nu sunt foarte activa.
As putea fi, totusi, doar ca nu ma simt confortabil aici, nu cu ei. Am ideea asta cum ca toti ceilalti ma considera plictisitoare sau prea timida, prea linistita, si le-as demonstra ca nu sunt, chiar am incercat s-o fac, doar ca nu iese, ceva sta in cale (poate e vocea mea, sau inaltimea, sau parerile lor despre mine, impresia pe care o las fara sa-mi dau seama).
Si intr-un fel as vrea sa am un nou inceput, sa ma transfer la alt liceu, undeva in oras, dar in altul ma gandesc ca e posibil ca nici acolo sa nu se schimbe lucrurile, mai ales ca eu nu am fost niciodata pe cont propriu departe de casa, si poate mi-ar fi prea greu sa ma integrez (deci ar fi un pas destul de mare, o saritura peste Marele Canion! as putea sa cad)
Voi ce ati face in locul meu?
Ati merge pe ideea transferului, sau ati ramane, sperand la un miracol?

1 răspuns:
| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu spera la miracole ca nu prea exista. Daca o sa te transferi o sa fie exact aceeasi poveste. Baga-te si tu mai mult in discutii cu ceilalti. La sport faceti-va grupuri si jucati-va cu mingea, cauta si tu metode de a interactiona mai mult cu ceilalti. Eu unul nu prea am interactionat prea mult pentru ca n-am vrut, nu ma deranjeaza deloc sa nu am prieteni. Am avut totusi 3 prieteni buni dar acum ca am terminat liceul s-a dus fiecare in drumul lui.