| Nustiucenume22 a întrebat:

Hei TPU
Abia am terminat clasa a 8a si acum voi merge la liceu. Sunt o fire mai retrasa si rusinoasa. Cum as putea sa ma integrez si sa nu mai fiu asa?

Cel mai bun raspuns: funda

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

La inceput iti va fi mai greu dar este chiar bine acest lucru. Impactul cu liceul poate fi destul de dur, motiv pentru care trebuie sa-ti vezi de scoala, altfel risti sa iei note foarte mici inca de la inceput. Invatand, ai sa treci destul de usor peste acest hop si avand rezultate bune iti vei face mult mai usor prieteni adevarati, colegii tai iti vor cere foarte des ajutorul.

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

In primul rand poti incepe prin a inceta sa mai spui ca "esti o fire retrasa si rusinoasa".

Uita de asta! Esti cum vrei tu sa fii!
PE SCURT : prefa-te!
Da, ai auzit bine.
Si eu am fost la fel, m-am prefacut pana cand a devenit un obicei.
Dupa cateva luni nu a mai fost nevoie sa ma prefac, devenisem deja asa.

Daca nu poti mentine contactul vizual atunci nu te uita in ochi, uita-te la sprancene. Cei care te privesc o sa aiba impresia ca ii privesti in ochi.

In rest... incearca sa te implici, sa-ti saluti mereu colegii si sa le zambesti.
Nu iti bate joc de altii si nu te lua de ei... atata timp cat respecti lucrurile acestea, NU AI DE CE SA TE TEMI!

Repet! O sa fie okay atata timp cat nu te iei de colegi si nu ii eviti.

Succes!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Carti biblioteca Psihologie, Youtube - Dezvoltare personala / Stima de sine. Esti un copil / om normal, poti ce pot si ceilalti chiar si mai mult. Trebuie doar sa mai zambesti, sa comunici cu ceilalti, sa fii impacata cu tine, cu cine esti tu, sa ai incredere in tine. Nu vine instantaneu, trebuie studiu, rabdare si scari de urcat. Nu doar tu esti putin timida si ingrijorata, si ceilalti sunt, important e sa ai putere si dorinta de a fi maine mai bun in toate ca azi. Un exemplu - https://www.youtube.com/watch?v=H3mqlEc8JRo

| Sărmăluță a răspuns:

Trebuie să-ți cunoști colegii, să te împrietenești ei. Un lucru important este să găsești persoane care se aseamănă cu tine, să aveți lucruri în comun.
Cel mai important lucru este să nu te lași influențată de ceilalți, să știi să spui nu, să faci ceea ce simți.
Eu în 4 ani de liceu nu am reușit să scap de timiditate și rușine, dar am găsit persoane care mă plac așa.