| LarissaMouse a întrebat:

as avea si eu o intrebare pentru cei care au trecut acum clasa a 9-a.in clasa a 8-a ce lecturi ati studiat la limba romana? si se mai face latina? daca da, e grea?

4 răspunsuri:
| ComatoseWine a răspuns:

Latina se face si nu e grea(la citi sunt doar trei reguli de baza restul se citeste asa cum e scris).am studiat:baltagul(m. sadoveanu),lacul(Mihai Eminescu), emotie de toamna (nichita stanescu),izvorul noptii(luciam blaga), o scrisoare pierduta(i-l. caragiale), popa tanda(ioan slavici). astea sunt principalele...pe astea ne-am axat noi.

| MsEllaVampire a răspuns:

Nu iti face griji pentru asta.Latina se face doar in clasa a 8
intr-a noua vei avea alte materii mai grele sau mai usoare, acum depinde de tine cum ti se vor parea la profil care esti. Fundatongue

| spotlight a răspuns:

Pai se fac lecturi de toate felurile si latina este naspa rau

| onecolorfulldream a răspuns:

Eu la romana am facut romananul baltagul; nuvela popa tanda; fabula cainele si catelul; comedia -o scrisoare pierduta, schita si basmul, in asta a constat genul epic. la liric -doina; imnul; idila si pastelul. latina se face mai mult sau mai putin in functie de profil.la uman se face mai ales la filologie. se da si bacu la latina daca esti la filologie.