| anonim_4396 a întrebat:

Sall, toti cei care au trecut la liceu imi pot spune ce lecturi se studiaza pentru clasa a 8a sau mai precis pentru examenul de limba romana. Voi ce ati facut la recapitulare pentru examenul de a 8a? Multe raspunsuri pentru multe funda. :* Cat mai repede.

Răspuns Câştigător
| AlynaC a răspuns:

Sall! La recapitularea pentru examenul de a8a ti se cere:
-idei principale/secundare
-moduri de expunere
-structuri in textele epice(logica actiunii,timp,spatiu,modalitati de caracterizare a personajelor,relatiile dintre personaje)si lirice(concordanta dintre forma grafica a poeziei si ideea transmisa de aceasta,eul liric)
-subiectul operei literare,momentele subiectului
-procedee de expresivitate artistica in textele studiate(figuri de stil)
-sensul propriu si sensul figurat al unor cuvinte
-elemente de versificatie
-trasaturile specifice genurilor epic si liric in opere literare studiate sau in texte la prima vedere
-trasaturi ale speciilor literare(comentariile):schita,basmul(popular/cult),pastelul,fabula,nuvela,balada in opere studiate
-texte literare,texte nonliterare
-arhaisme,regionalisme,neologisme,cuv derivate,compuse sau obtinute prin conversiune
-categorii semantice studiate:sinonime,antonime,omonime etc
-mijloace interne de imbogatire a vocabularului,familia de cuvinte,mijloace externe de imbogatire a vocabularului
-ortografierea diftongilor,triftongilor,vocalelor in hiat
-despartirea cuvintelor in silabe
-rolul semnelor ortografice si de punctuatie studiate
-valori expresive ale nivelurilor limbii(fonetic,lexical si morfosintactic),elemente de limba si de stil in textul literar
-categorii morfologice specifice partilor de vorbire,partile de vorbire flexibile si neflexibile,relatii si functii sintactice
-elemente de sintaxa a propozitiei si a frazei
-elemente etice si culturale in texte literare si nonliterare si exprimarea propriei atitudini fata de acestea
-elemente de redactare a unor compuneri scurte pe o anumita tema
-redactarea unor texte reflexive si imaginative
-redactarea unor scurte naratiuni
-rezumat,caraterizare de personaj
-motivarea apartenentei unui text studiat la o specie literara sau la un gen literar
-prezentarea unui punct de vedere asupra unor secvente din texte la prima vedere,pe baza unor cerinte date
-exprimarea argumentala a unui punct de vedere privind un text studiat sau textul la prima vedere,aprecieri personale referitoare la fragmente din textele studiate
-elemente de lexic studiate in clasa V-VIII
-aplicarea adecvata a cunostintelor de morfosintaxa in exprimarea scrisa corecta
-folosirea corecta a semnelor de punctuatie la nivelul propozitiei si al frazei
-enuntul, fraza, parti de propozitie si propozitii studiate(propozitiile se invata in clasa a8a)

2 răspunsuri:
| AlynaC a răspuns:

Comentariile sunt la a9a liniutabig grin

| simona_1872 a răspuns:

Pai baltagul, si inclusiv toate care sunt necesare.la evaluare nationala trebuie sa stii genurile epic,liric, dramatic, s.a dar trebuie sa stii basmul nuvela poezia descrierea.cam asa ceva