| anonim_4396 a întrebat:

as vrea foarte mult sa invat limba engleza, imi puteti recomanda cateva cursuri/lectii online gratis? Multumesc!

2 răspunsuri:
| catalinalina a răspuns:

(ATENTIE!: vorbesc din propria experienta)ca sa inveti engleza nu iti trebuie decat un microfon si un site de comunicare. pasii sunt in felul urmator:
1-gasesti pe site-ul respectiv pe cineva din america sau marea britanie
2-vorbesti un pic cu el in engleza, iar prima propozitie trebuie sa sune ceva de genul: "hi! I'm..., nice to meet! sorry for my broken english, but I want to learn it and I can't learn from school"
3-ii dau adresa ta de mess si acolo va sunati pe calculator si incepeti sa vorbiti. daca nu intelegi ceva il rogi sa scrie, iar daca el nu intelege ceva ii spui "1 moment" si deschizi google translate de unde dai copy-paste la propozitia pe care vrei sa o spui

cu timpul o sa ti se formeze un frumos accent englezesc, iar daca inimeresti pe un site unde trebuie vorbit numai in engleza o sa fii apreciata
Mult succeswinking