| Geanina_Chirila_1982 a întrebat:

Am o mică mare problemă, cum pot să învăț engleză de la 0? Puteți voi să îmi recomandați lecții de pe net, cursuri online gratis, filmulețe sau alte idei

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Buna,eu am studiat si studiez modul cum omul invata o noua limba, in primul rand conteaza si limba, de la 14 ani in sus a invata o limba este un pic mai greu apoi dupa 40 de ani, dar nu e motiv de drama, o sa iti propun niste lucruri

in primul rand cel mai mult conteaza vocabularul = asta e baza, imi place mult un site https://www.memrise.com/courses/english/european/
acest site este foarte bun pentru ca baza lui este ca acel individ sa retina pe viata acel cuvant, prin repetitie il vei invata pe viata, in lipsa asta vei uita, se prezinta imagini, pronuntare, reamintire e foarte bun, incepe cu primele 1000 cuv https://www.memrise.com/course/1944/3000-most-important-words/
verbele sa le conjugi

un lucru extrem de important este ce fac cu acele cuvinte?
vorbim de context,daca nu te folosesti de ceea ce stii uiti =easy
astfel ce facem?
scriem mici propoziti cu cuv invatate, citim mici poezi, vedem cum se pronunta pe google traducere, auzim desene animate, filmele care te invata sunt sf, creierul nostru nu este multitasking, eu faceam astfel eram atent la ceea ce vorbesc ei apoi la subtitrare de mai ulte ori asa am invatat engleza, nici un curs nu te invata daca nu o faci din vointa propie, daca vrei sa vorbim engleza poti intra aici https://discord.gg/CGc6Smj
ma poti intreba orice daca doresti

| SERIALS a răspuns (pentru RAY):

Multumesc, la fel si eu am probleme cu engleza. Am inceput de la 0, cunosc o multime de cuvinte, dar imi este greu sa construiesc fraze, sa discut.

| RAY a răspuns (pentru SERIALS):

Nici eu sa vorbesc sa vorbesc in limba engleza, in acest caz ce facem? invatam sa scriem, daca stim sa scriem stim si sa vorbim, cum am scris mai sus scriem de exemplu jurnalul zilei, iar cu google traducere auzim si pronuntarea, pronunti cuvintele cu atentie, cu atentie creezi propoziti, vezi de o carte de gramatica, citeste vezi cum se construieste propozitile, de vorbit https://www.conversationexchange.com/
integreaza limba engleza in viata ta, asa am invatat eu engleza, fiind pasionat de stiinta, eram focusat pe engleza toata ziua

| RAY a răspuns (pentru SERIALS):

Vrei sa iei parte la un experiment?

| SERIALS a răspuns (pentru RAY):

Ce fel de experiment? scrie in pm

9 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Citeste mult in engleza, invata sa scrii in engleza(propozitii mici la inceput), vocabularul cum a spus si ray e foarte foarte important, apoi regulile de gramatica, conjugatul verbelor etc..Muzica,filme cu subtitrari ajuta mult, dar trebuie sa fi curios.Cand auzi un cuvant nou si nu stii ce inseamna trebuie sa iti devina instinct sa vrei sa afli traducerea.
Conteaza mult si ce vrei, sa inveti la nivel conversational sau sa stii limba la perfectie?

| BlackRaven45 a răspuns:

Engleza nu e chiar asa dificila. Ai multe oportunitati sa o inveti. Sunt atatea lucruri. Muzica, filme, seriale, carti... Cea mai eficienta metoda este sa introduci engleza in viata ta de zi cu zi. Spre exemplu, iei o melodie ce iti place mult si incepi sa traduci singura versurile, sa vezi ce inseamna. Sau sa citesti ceva carte mai mica in engleza.

Eu asa am facut. Prin semestrul 2 din clasa a 7-a m-am apucat serios s-o invat. Pana atunci eram planta laughing O boaba nu stiam. Mie cum imi plac anime-urile, aveam o serie pe care o urmaream in romana, si cu traducerea in engleza erau deja cu vreo 9 episoade inainte, si traducerea subtitrata in romana nici cum nu mai aparea. Ei, m-am apucat eu sa ma uit si sa traduc cuvant cu cuvant. Tot ce nu intelegeam. Era o durere la inceput, dar mi-a prins tare bine. Era satisfacator sa vad ca pe parcurs aveam nevoie din ce in ce mai putin sa caut, pentru ca deja aveam un vocabular bunicel. La fel si cu manga (Japanese Comic Book). Manga in romana nu gasesti, si am citit o gramada de serii. Mai faceam cunostinta cu persoane de pe internet, mai schimbam pareri despre tara fiecaruia, obiceiuri, mai citeam diverse articole in engleza, daca aveam nevoie sa caut ceva, cautam in engleza. Am si niste carti cumparate.

De asta zic, trebuie sa introduci limba cat mai mult in viata ta zilnica. Cat de mica sa fie chestia pe care tu vrei s-o afli, in loc sa cauti in romana ''Reteta pentru clatite'', sa cauti in engleza ''Recipe for pancakes'', si tot asa. Si seriale si filme cu subtitrare in engleza gasesti, din moment ce nu sunt sigura daca o sa iti placa anime-urile sau manga laughing Daca te intereseaza iti pot face niste recomandari de serii interesante, si in acelasi timp cu vocabular mai simplu. Sau ai putea sa te uiti mai mult pe YouTube. Pornesti subtitrarea in engleza si asa asculti si pronuntia lor si te uiti si cum se scriu cuvintele. Ce nu stii, mai te duci si cauti pe Google Translate si tot asa.

Ma rog, din clasa a 7-a pana in a 11-a, am ajuns sa fiu B2 la scris si citit. Doar pentru ca am implementat-o foarte mult in viata mea. Acum nici lectiile de gramatica nu le mai caut in romana. Caut in engleza si citesc explicatii tot in engleza. Pentru a 3-a limba folosesc tot explicatii in engleza. E foarte utila. Engleza e limba universala si gasesti mult mai multe articole, lectii si divertisment traduse. Te poti duce si la o librarie si cauti in ghid de conversatie. Tin minte ca am luat si eu unul pe care l-am mai rasfoit pe la inceput. Ghid de conversatie, reguli de gramatica, etc. Ce consideri tu ca pare mai interesant si te-ar putea ajuta. Ai putea sa rogi vanzatoarea sa iti recomande ceva. Sunt si carticelele alea mici de buzunar.

Sunt dictionare foarte bune pe Google Play din romana in engleza si vice versa. Aplicatii care te ajuta sa inveti. Trebuie doar sa cauti. Ce aplicatie ma atrage pe mine, poate pe tine nu te prea ajuta. Cel mai bine e sa experimentezi cu diverse aplicatii.

Mult succes. Nu te descuraja! Iti spun eu ca va merita tot efortul happy

| anamariaa345 a răspuns:

Cauta pe Magazin Play "Duolingo"

| GeorgeVeteranu a răspuns:

Cauti pe internet documentare explicite care sa iti si traduca, daca vrei doar sa inveti sa vorbesti, daca nu vrei sa te legi de verbe etc...
Mult nonoc.

| Elena_Denisa_1997_amhm a răspuns:

Niste aplicatii foarte bune pentru asta ar fi Duolingo si Drops, eu le-am folosit pe ambele si am numai 10 la engleza acum.
De asemenea, ai putea cauta pe Youtube "invata engleza" si o sa iti apara multe variante de videoclipuri.
Sper ca te-am ajutat!