| alessandra10 a întrebat:

Sunt clasa a XI-a şi anul acesta eu şi prietena mea am participat la olimpiada de istorie. Eu nu am reuşit să iau niciun premiu, dar ea a obținut premiul 1 pe județ şi a trecut la etapa națională. Lucrul acesta nu m-a deranjat pentru că ştiam că nu sunt atât de bine pregătită, dar m-a motivat foarte tare să mai încerc şi anul viitor. Inițial ea îmi spusese că nu va mai participa şi că speră ca eu să ajung la națională, dar ieri mi-a spus că va merge din nou şi că speră să se califice din nou. Am fost foarte demoralizată pentru că din moment ce a trecut anul acesta sunt şanse foarte mari să reuşească şi anul viitor. În plus, mereu am simțit că profesorul nostru o consideră mai capabilă şi asta mă descurajează foarte tare. Îmi doresc foarte mult să ajung la națională, dar m-am gândit să renunț fiindcă nu vreau să fie competiție între noi şi să ne stricăm prietenia. Ce ar trebui să fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://drive.google.com/open?id=1YvCxL2FknCJGdNr_tTCnEuu7xDy-Uicm

Apucă-te de învățat, alege din ''biblioteca'' mea ce ți se pare necesar. big grin

2 răspunsuri:
| Bridgit15 a răspuns:

Buna, daca ai senzatia ca profesorul o crede mai capabila pe prietena ta, asta n-ar trebui sa te demoralizeze ci din contra...ar trebui sa te motiveze sa te pregatesti mai mult.
Nu e nimic rau in a fi competitiv, pana la urma cam asa castigi. Atata timp cat intre voi nu o sa existe invidie, gelozie, chestii de genul, olimpiada asta nu are cum sa va strice prietenia.
Asa ca nu renunta si invata ca sa treci mai departe! Bafta!