| 1AndraDiez7 a întrebat:

As vrea sa fac o schimbare la mine (pe langa aspectul fizic) si nu stiu exact cum. Sunt o fire geloasa si care pune orice la suflet. Ma supar repede si cam din orice. As vrea sa nu fiu chiar asa de suparacioasa, adica am 14 ani si nici la 9 ani nu eram asa. Nu stiu ce se intampla cu mine. Ma puteti ajuta, va rog?

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Buna!
Aici totul depinde de tine! Doar tu te poti ajuta in aceasta situatie!
Incearca sa ignori totul in jurul tau, atunci cand ai o stare mai nasoala. Te ajuta. Incerca sa fii mai optimista, invata sa urasti mai putine si sa iubesti ma multe.
invata sa ii accepti pe cei din jurul tau asa cum sunt.Am trecut si eu printr-o perioada asemanatoare tie, dar m-am autoeducat. Iti recomand si tie la fel. Nu e usor admit asta, dar nu e imposibil. Acum la varsta ta ar trebui sa imparti pozitivitate. ia-o usor!
Numai bine! Va fi bine, fii linistita, stiu ca vei putea sa te autoeduci si sa iti colorezi si mai mult viata! Multa bafta iti doresc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia si temperamentul coleric sunt reactii ale oamenilor prosti, care nu gandesc inainte sa deschida gura, sau sa reactioneze, facand-o spontan si violent, nepasandu-le ca jignesc sau distrug relatii ori sentimente.
Invata sa te stapanesti!
Invata sa gandesti si sa judeci situatia, inainte de a avea o reactie violenta verbal sau fizic, inainte de a face oamenii sa sufere, pentru ca un lucr odata slobozit, poate sa rupa inima cuiva si relatia sa fie distrusa pe veci.
Alege o cale normala si sanatoasa sa tratezi oamenii, sa-i ascuti si sa gandesti inainte de a deschide gura, ori da cu capul in perete, daca nu te poti abtine, dar nu deschide gura sa spui rautati.
Probabil ca nu intelegi ce-ti spun acum, dar cand vei incepe sa pierzi prieteni si oameni dragi, care te vad ca o fata uracioasa, aroganta sau chiar obraznica, te vor parasii si atunci vei intelege, de ce o fac.