| anonim_4396 a întrebat:

De obicei tip,raspund familiei pentru ca ma enervez foarte repede. Sunt o fire mai rece, dar am un suflet bun. Uitati cateva dintre lucrurile pe care le fac cand:

Cineva nu vrea sa procedeze cum spun eu:
Ma supar pe aceea persoana 5 minute si apoi vin la loc sa stau cu el/ea.

Cineva tipa la mine:
Tip si eu,raspuns si ma enervez usor.

Cand vreau ceva,neaparat,dar nu mi se permite:
Insist,ma rog de mii de ori si ma incapatanez sa obtin ceea ce vreau de fiecare data.

Cand cineva ma raneste fizic sau emotional:
Plang,ma simt ranita si jignita,ma supar dar apoi caut iertare. Bineinteles,asta inseamna ca am facut ceva!

sad Cateva sfaturi pentru a-mi putea pastra calmul in orice situatie,pentru a ma controla si pentru a comunica cu altii/altele in ordine si multa pace. sad

Funda daca raspunsul ma ajuta happy
Multumesc oricarui raspuns,dar doar unul va primi funda,si acela va fi cel mai serios, util.

sad happy Cum pot sa fiu o fire mai blanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BissiBee a răspuns:

Buna!(din noulaughing )Pai cand simti ca cineva te jigneste sau tipa la tine incearca sa nu bagi in seama. Ignora ce te deranjeaza.Arata ca esti indiferenta, si ai sa vezi cum se oftica 'adversarul' tauhappy Asa o sa arati ca esti o persoana calma, desteapta si cu capul pe umeri care nu raspunde la jigniri si provocari stupide!happy

12 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Fii rationala.Doar un om bolnav nu se poate controla, daca isi doreste asta cu adevarat.Pur si implu nu pune suflet in ce se intampla in jurul tau. Daca nu dai doi bani pe nimic neimportant nu are cine/ce sa te deranjeze.Mai mult, considera ca prostii nu merita efortul, oricum prosti raman.Asculta primele 8 secunde din melodie ^-^ : http://www.youtube.com/watch?v=gTPT2WvHUEU

SAU

Du-te la cursuri de yoga.Nu ai idee cat de mult te va ajuta. Daca ai destula rabdare poti face singura ceva cursuri de incepatori : http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4305&lang=RO

Toate cele bune!

| Felys a răspuns:

Parca ai fi fimea,si aia la fel este si crede-ma ca nimic nu o determina sa se schimbe,doar tu,trebuie sa te controlezi,sa iti stapanesti nervii si sa iti canalizezi energia in alta parte,ce am observat eu la ficamea este ca depinde foarte mult si de prietenii care se si-i face,uneori pare mai calma,mai cooperanta dar alteori e ceva de groaza,acum daca vrei sa te schimbi doar de tine tine acest aspect, nimeni nu te poate influenta pana la urma, autoeducatie si diplomatie, asta este sfatul meu, succesc

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Esti alintata.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Daca te-ai enervat cand mi-ai vazut raspunsul anterior, inseamna ca am dreptate. Vrei ca totul sa iti convina, se vede si dupa raspunsul pe care l-ai ales castigator (cel in care te lauda BagGirl de mama focului). Incearca sa lasi de la tine si incetul cu incetul vei deveni o persoana rationala si nu uita ca nu ai mereu dreptate!

| BlackDarkAngel a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Nu m-a laudat deloc big grin

| BlackDarkAngel a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

In schimb raspunsul este bun. Nu as putea sa dau funda raspunsului tau anterior nu? big grin
Bye

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru BlackDarkAngel):

Ai putea, dar n-are rost sa imi alegi raspunsul meu ca fiind castigator, e de ajuns ca te-am ajutat. Ai mai mult de 13 ani? Daca nu, sa stii ca e normal sa fii asa (dar nu exagera).

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru BlackDarkAngel):

OK! Te descurci tu.

| Mihaii24 a răspuns:

Mai blanda? Pai...cand iti vine sa zici ceva, pur si simplu fredoneaza in gand melodia favorita si uiti.

| BissiBee a răspuns:

Mesii!(din noulaughing ) :*:*
Ai id de mess? Poate mai vbhappy :*

| andreea7mey a răspuns:

Aici depinde de temperamentul fiecaruia. Incearca sa le deschizi ochii celor din jurul tau in asa fel incat ei sa stie cum sa te ia. Poate ca de multe ori le e si frica sa-ti spuna ceva stiind ca o sa te superi si o sa-ti iesi din minti.
Eu nu am probleme de acest gen. Inainte eram ca tine dar am invatat sa-mi pastrez calmul fata de cei din jur. Incerc sa fiu cat de tare pot iar daca cineva ma enerveaza numar in gand pana ma calmez sau ma gandesc la ceva frumos si linistitor.
Eu le arat oamenilor ca nu imi pasa ce cred ei despre mine si ca cea mai importanta parere o am eu. Sigur ca nu va fi usor dar cu putina vointa reusesc sa trec peste. Mai am si eu scapari dar incerc sa le tin in frau cat de mult pot iar cand simt ca situatia deja ma depaseste incerc sa ma duc undeva unde sa fiu singura si sa nu ma deranjeze nimeni si plang ca sa ma descarc apoi vorbesc, cu prietena mea cea mai buna care stiu sigur ca ma poate ajuta sa trec mai usor peste.
Nu-i las pe oameni sa-mi violeze intimitatea si incerc sa le dau o lectie pur si simplu prin nepasarea, calmul si autoritatea mea.
Daca cineva nu te intelege inseamna ca nu este suficient de bun pentru tine sau ca tu nu esti suficient de buna pentru ei si atunci incearca sa vezi daca poti face ceva in privinta asta. Daca tu le arati oamenilor ca nu iti pasa ei o sa-si dea seama la un moment dat ca nu are rost sa mai tipe sau sa faca pe durii cu tine ca nu rezolva nimic.
Indiferenta doare cel mai tare, chiar mai mult decat razbunarea. Asa ca daca cineva te mai calca pe nervi trateaza-l cu indiferenta si daca nu merge (desi va functiona mai devreme sau mai tarziua) va avea de aface cu minewinking