| Anna98Anna a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti o parere. Daca de astazi data 23.08. as incepe o cura de slabire, as putea sa slabesc vreo 10 kg pana incepe scoala?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
10 kilograme în 3 săptămâni? Fii serioasă, şi de nu mănânci nimic şi tot nu slăbeşti atât, faci o anemie severă.
Învaţă să mănânci, o alimentaţie săracă în calorii şi multă mişcare te ajută la tonifiere şi pierdere în greutate sănătos, nu abuziv aşa cum vrei tu.
Nu uita de efectul yoyo!
Pa, pa.

| clauss a răspuns:

Ai grija si nu te juca, o cura de slabire nu o faci dupa ureche, du-te la un specialist

| Alle_1389 a răspuns:

Da normal |de ce nu :X
Uite
MIC DEJUN:

20 grame de unt.

Ceai sau cafea, fara lapte sau zahar.

70 grame de paine (contine zaharuri lente care sunt un excelent carburant pentru organism).

100 grame de branza la alegere (poti varia cat de mult doresti, este permis consumul oricarui tip de branzeturi).

De evitat: alimentele care contin zaharuri rapide (produse de patiserie, cereale cu adaos de zahar).

Pranzul va fi bazat pe proteine animale si carbohidrati, nefiind insa foarte consistent, pentru a nu-ti produce senzatia de oboseala si de somn.

PRANZ:

Orez, paste sau cartofi pregatiti in abur.

Orice tip de carne la alegere. Cantitatea acesteia o veti stabili adaugand 100 la inaltimea dumneavoastra exprimata in centimetri. De exemplu, pentru o persoana care are 170 cm, cantitatea ideala de carne este 270 g (170 + 100).

De evitat: aperitivele de orice fel, deserturile (produsele pe baza de zaharuri), lactatele si painea.

In timpul serii, se diminueaza productia de enzime si procesele digestive scad in intensitate. Felurile de mancare trebuie sa fie foarte lejere, uneori daca reusiti sa sariti peste aceasta masa din zi, este excelent!

CINA:

Peste sau fructe de mare.

O portie de legume gratinate sau pregatite la abur.

Carne slaba, cu 40 de grame mai putin decat inaltimea ta exprimata in centimetri. Astfel, pentru o persoana ce masoara 170 cm, cantitatea de carne recomandata va fi de 130 g (170 – 40).

De evitat: lactatele, produsele pe baza de zaharuri si alcoolul.

Sau ce am tinut eu

# Ora 7-8 – O ceasca de cafea (amestec), ceai sau lapte degresat, neIndulcite cu zahar

# Ora 10 – 2 mere

# Ora 12-13 – 10 g margarina, 130 g carne fiarta sau la gratar, o farfurie de legume fierte sau crude (fara paine)

# Ora 16 – 30 g branza de vaca

# Ora 18 – 3 mere

# Ora 20 – 2 oua sau 130 g peste fript.

si am slabit in 7 zile 3kg

funda?

Răspuns utilizator avertizat
| Juliebelle a răspuns:

Depinde ce fel de cura, pe ce se bazeaza, si ce exercitii fizice faci.In doar 3 saptamani poti da jos cateva kilograme, dar nu te gandi la 10. Succes!

| DeeAnna. a răspuns:

Depinde si de cura de slabire pe care vrei sa o tii depinde si de tine.
Eu sunt de parere ca poti slabi dar pentru asta ai nevoie si de ceva exercitiu fizic. Cauta pe net si o sa gesesti destule exercitii eficiente.

Succes, si daca reusesti anunta-ne si pe noi! :*

| PeeWeeVi a răspuns:

Cu siguranta vei slabi dar nu chiar 10 kg, bine mai depinde si ce cura de slabire pui in aplicare, dar oricum e bine ca vrei sa slabesti, cel mai important e sa ai vointa si ambitia.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate, dar curele astea iti distrug sanatatea. Ceea ce poti face:evita pe cat posibil produsele fast-food, mezelurile, dulciurile, chips-urile, nucile, alunele fisticul etc, bea mai multa apa(cel putin 2 l zilnic) si consuma in special fructe, legume, supe, lactate(asta doar pana la sfarsitul verii, deoarece odata cu racirea vremii va fi nevoie sa mananci mai diversificat). In resut, pentru rezultate mai rapide, alearga zilnic 20 minute cu viteza medie, poti inota(daca se iveste ocazia)sau sa dansezi(daca-ti place). Succes.