| Anonima54 a întrebat:

As vrea sa slabesc macar 20 de kg pana ce incepe scoala (3 sept)..As putea sa slabesc atat? Daca da, spuneti-mi va rog si cum ar trebui sa procedez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaeRii a răspuns:

Nu ai cum slabi atat de mult intr-un timp atat de scurt.Insa cred ca intre 8-15 kg poti slabi, depinde si de corpu fiecaruia, am o prietena ce a reusit sa slabeasca 12 kg intro luna.In primul rand trebuie sa renunti la foarte multe cum ar fi:cafeaua,sucurile acidulate,dulciurile,zahar,sare,prajeli in ulei,paine, paste, grasimi, etc.
Masa cea mai importanta este cea de dimineata, unde trebuie sa mananci cel mai mult pentru a avea energie.Insa sa nu fie la ora 11 sau 12 ca nu se mai numeste dimineata, ci intre 6-10. Daca esti obisnuita sa bei cafea sau suc acidulat,inlocuieste sucul cu suc natural facut de tine,iar cafeaua cu ceaiuri:ceai verde,ceai de iasomie, ceai alb, ceai ginseng, etc alege care iti plac tie mai mult(dar fara zahar, poti adauga o lingurita de miere in caz ca nu iti place gustu la ceai). Acuma ceea ce poti manca este important dar si cum le combini iar aici depinde de corpul fiecaruia ce numai tu insusi il poti cunoaste.Insa iti zic cum manca prietena mea,ea dimineata manca un ou fiert cu iaurt,sau iaurt cu fructe(nu in iaurt, fructe separat), sau iaurt cu cereale integrale(insa iaurtul despre care vorbesc este cel grecesc sau cu putina grasime).Iar in loc de cafea ea beia ceai de iasomie cu ceai verde. Dupa-amiaza isi facea supa crema de legume sau vestita ciorba de varza, sau peste somon cu lamaie, in alte zile isi facea supa de curcan cu legume.Cina la ora 17-18, manca salata cu lamaie si oleaginoase (nuci, alune, migdale, fistic). Dupa ora 18 nu mai manca, insa ii era greu sa scape de obiceiul asta asa ca in caz ca se utia la un film si vroia sa mestece ceva, manca masline, un mar sau rosie si bea multa apa.
E important sa bei zilnic 2 L de apa,pe langa asta dimineata si seara poti face exerciti cum ar fi : jogging,sau gimanstica,exerciti cardio.
Si foarte important,ca sa slabesti tine si de psihicu tau, nu trebuie sa fi stresata, deprimata si obosita.
Ea, a reusit sa slabeasca foarte mult cu asta, acum nu stiu daca si la tine functioneaza.Insa poti incerca, mai poti intreba si din tot ce acumulezi iti poti forma dieta ta propie potrivita tie.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, NU este sănătos să slăbeşti "macar 20 de kg pana ce incepe scoala (3 sept)" :(

Pentru a slăbi SĂNĂTOS 1 kg este NECESARĂ o perioadă de MINIM 1 săptămână!

Intră la linkul următor şi folosim exemplul de acolo - http://www.dietetik.ro/......calculator acolo jos ai o tastă "Următorul pas" - dai click pe ea, te redirecţionează la un formular :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Acolo completezi greutatea la care vrei să ajungi ( spre exemplu 51 de kg, pornind de la cele 58 iniţiale ) şi apoi selectezi 1 săptămână, dai click pe tasta "Actualizează" şi îţi apare ATENŢIONAREA :
"Alegeţi o perioadă mai mare de 7 săptămâni!"

Deci, NU vă mai luaţi după diverse site-uri & metode "miraculoase" de a slăbi!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Nu poti slabi 20 de kg intr-un timp atat de scurt pentru ca ti se lasa pielea, iti apar vergeturi si iti strici corpul.Cauta o dieta satisfacatoare pe internet(fara pastile si alte produse "naturiste") si practica un sport(asta e cel mai important).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai innebunit? (O_O)
Ca sa slabesti sanatos trebuie sa dai intr'o saptamana maxim 2 kg deci ti'ar cam lua 10 saptamani.
Nu manca : prajeli, sucuri din comert, paine, dulciuri.
Poti manca/bea: salate, mancare gatita, sucuri naturale, adica cumperi fructe si il faci singura, Grefele sunt cele mai bune in dieta ai putea consuma 1/2 pe zi, ceai verde fara gluten, multa apa (2 l/zi), cereale naturale precum : Inul sau Susanul, utilizeaza zahar de stevie in loc de cel rafinat, ulei de masline extra-virgin. Sport, poti merge 1 h / zi

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Dupa parerea mea nu, eu am slabit 15 kg in 4 luni si nu am mancat app nimic. daca intelegi. si app scoala incepe pe 14.