| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa slabesc vreo 2-3kg pana la Pasti. IMi poate spune cineva ce sa mananc si ce sa nu mananc sau ce ceaiuri te sa consum, ca sa pot slabi? cel mai bun rasp primeste funditabig grin

6 răspunsuri:
| CristineDelaruss a răspuns:

Buna!
Ceaiul verde este foarte bun, iar elimina toate toxinele.
Incearca nu mai mananci dupa ora 17:00 doar un mar, iar de la ora 19:00, nu mai bea doar apa plata.
Slabesti categoric!
Nu uita sa mergi cu bicicleta, sau cu rolele cateodata, cel putin de 2 ori pe saptamana asa cate o ora doua.
Bafta la slabit!

| Twp3w a răspuns:

Reguli pregatitoare:

nu se utilizeaza medicamente diuretice

nu se utilizeaza pilule hormonale

nu se reduce cantitatea de mincare: fiecare va minca atit cit doreste si cit ii cere organismul

totul se va indulci numai cu zaharina

ceaiul si cafeaua se vor reduce la maximum 6 cesti pe zi

este absolut necesar a se lua 1 tableta Polivitamina + 1 fiola vitamina C + 1 tableta vitamina B complex.

Etapele de slabire pot dura de la 4 zile la 2 saptamini, in functie de cit doriti sa slabiti.

Pentru 4-5 kg peste greutatea ideala este indicat sa alegeti durata scurta.

Nu este bine sa slabiti repede: cu cit veti slabi mai incet, cu atit va veti mentine greutatea la care ati ajuns si cu atit va veti ingrasa mai greu dupa urmatoarele excese de alimente.

Reguli de baza:

nu se numara caloriile consumate

nu mincati pe saturate din alimentele permise

nu mincati daca nu va este foame

beti atita apa potabila sau minerala (sifonul nu este permis) cit simtiti nevoia

preferabil, mincati des si putin

cintariti-va zilnic

nu se renunta la micul dejun; cind trebuie, mincati bine si nu in graba

Etapa I

Durata 1-2 saptamini, slabind 3-5 kg pe saptamana

Se poate minca:

carne de orice fel, preferabil cite 250-500 g/zi, preparata oricum (fiarta, fripta); atentie la salamurile cu soia

supa de carne de vita sau pasare (fara zarzavat) nelimitat

carne de pasare de orice fel si oricit, dar fara umplutura sau zarzavat

nu sint permise: scoicile, stridiile si pestele in ulei (conservat)

oua de gaina nelimitat, preparate in orice fel

grasimi: slanina, ulei, unt, margarina

salate, numai 2 farfurii pe zi: salata verde cu telina, ridichi, castraveti in otet cu sare, muraturi, masline. Nu sint indicate ceapa si usturoiul

frisca maximum 4 lingurite pe zi, indulcite cu zaharina

bauturi: apa potabila, apa minerala (sifon nu), suc de lamiie, ceai, cafea.

Nu uitati: 1 tableta polivitamina + fiola vitamina C + 1 tableta vitamina B complex, zilnic.

Efecte: senzatia de foame dispare numai 2-3 zile. Slabirea medie este de 0, 5 kg/zi. Daca se slabeste prea repede, poate aparea o senzatie de ameteala sau oboseala, care se combate printr-un consum sporit de sare.

Etapa a II-a

Durata 1-2 saptamini, slabindu-se 2-3 kg pe saptamana

Se utilizeaza aceleasi alimente ca in prima etapa, la care se adauga treptat 6 g hidrocarbonate pe saptamana din alimentele care va lipsesc mai mult, ca de exemplu:

brinza de vaci 50 g

3 felii de rosii sau 3 fibre de ceapa linga friptura

Etapa a III-a

Durata 1-2 saptamini, slabindu-se 2-3 kg pe saptamana

Se utilizeaza aceleasi alimente ca in etapa anterioara, adaugindu-se in plus 8 g de hidrocarbonate pe saptamana. De exemplu, se mareste cantitatea de legume.

Etapa a IV-a

Durata 1-2 saptamini

Se utilizeaza aceleasi alimente ca in etape anterioara, la care se adauga fructe. Fructele sint foarte periculoase, deci mare atentie la tablete. Se recomanda mai mult capsuni si coacaze.

Alcool:

exista bauturi nehidrocarbonate: vin alb sec, sampanie, whisky scotian

se vor evita bauturile indulcite, lichiorul si berea.

NOTA:

30 g alcool cu tarie de 50 g contin 20 g de hidrocarbonate

se permite de 4 ori pe saptamana cite 30 ml votca sau 100 ml vin alb sec

smintina 2-3 linguri pe zi sau 150 g piine graham sau de secara

Etapa a V-a

Se va ajunge la 40 g hidrocarbonate pe zi

Se va observa zilnic cintarul, pentru a nu creste in greutate. Se vor varia alimentele. In 8 saptamini se poate slabi pina la 20 kg. Limita de 40 g de hidrocarbonate pe zi se va mentine toata viata.

ATENTIE:

Daca v-ati permis o zi de exces, nu trebuie sa disperati: treceti 2-3 zile inapoi la prima etapa si apoi iar la normalul de 40 g hidrocarbonate zilnic.

Legume permise: (nu in prima etapa) vinete, conopida, fasole verde, ciuperci, varza, dovlecei, varza murata, telina, castraveti murati, sparanghel, rosii, andive, castraveti, ridichi, patrunjel, salata, ceapa, praz.

Alimente strict interzise: piine, cartofi, biscuiti, prajituri, bomboane, inghetata, ciocolata, gem, dulceata, macaroane, faina alba, lapte, orez, clatite, iaurt, miere de albine, curmale, smochine, stafide, pepeni verzi, pepeni galbeni. funditaaa:X

| Twp3w a răspuns:

Ca sa nu faceti o trecere prea brusca de la regimul alimentar anterior la cel prezent, cel mai indicat ar fi sa reduceti numarul de calorii cate putin in fiecare zi. Mancati mai bine mai des si mai putin in fiecare zi, decat rar si mult. Beti cel putin 2 litri de lichide zilnic – in principal apa, dar puteti sa beti si lapte si ceai. Daca doriti o gustare inre mesele principale, cele mai recomandate sunt salatele de fructe.
Prima zi a acestei cure de slabire – aproximativ 1750 calorii
- La micul dejun veti putea consuma: un kiwi, o banana, o felie de paine cu unt.
- Pranzul: un iaurt mic, sunca sau carne presata cu o felie de paine.
- Cina: un iaurt mic, o salata din piept de pui, boabe de porumb si salata verde, cartofi fierti.
A doua zi din aceasta cura de slabire – aproximativ 1600 calorii
- La micul dejun: o felie de paine, un ou fiert, un pahar cu suc de portocale, un strugure.
- La pranz: o felie de paine cu salata preparata din: porumb fiert, linte si fasole boabe fierte, rosii cherry, ceapa.
Ora 7
Dimineata consuma multa fibre. Fibrele solubile imbunatatesc curatarea colonului, astfel prin consumul de fibre de dimineata iti vei regla procesul de digestie. Flugii de ovaz de exemplu sunt foarte bogati in fibre si in vitamina B. Aceasta iti va intari sistemul nervos si o sa te pregateasca pentru o noua zi stresanta de munca. Daca mai adaugi si un pahar de suc de portocale ( daca ai timp sa iti faci repede un fresh este excelent) atunci vei aduaga si un aport de vitamina C esential apararii organismului si vei avea energia necesara sa incepi ziua.

Ora 9
Ofera-ti o mica si scurta gustare energizanta si extra-sanatoasa. Incearca cateva afine. Ele sunt bogate in antioxidanti si in plus ajuta foarte mult la mentinerea sanatatii ochiilor; lucru foarte important mai ales daca iti vei petrece restul zilei de munca in fata unui calculator. Antioxidantii te ajuta in incetinirea procesului de imbatranire, iar efectul il vei vedea cel mai bine asupra texturii pielii tale ( asta bineinteles daca iti vei face un obicei din a manca alimente bogate in antioxidanti). Afinele sunt recomandate si pentru ca previn infectiile tractului urinar prin blocarea aderentei bacteriilor la vezica urinara.

Ora 11
Un alt aliment din care iti poti face o gustare sanatoasa este mango. El este bogat in zaharuri deci iti va da un plus de energie si iti va tine un pic foamea in loc pana la momentul pranzului. La fel ca si afinele, mango este bogat in antioxidanti si vitamina C. In plus contine si beta-caroten care la fel te va ajuta pentru a iti mentine tonusul sanatos al pielii. Iar vara o sa observi ca prin consumul regulat de alimente bogate in beta-caroten vei capata un bronz mai uniform si de durata, de o culoare frumoasa aramie. Incearca sa incluzi si morcovi cruzi in dieta ta vara si cu siguranta nu vei regreta.

Ora 14
La pranz ficatul tau este foarte receptiv in asimilarea fierului. Pentru un aport maxim de fier poti sa incerci ca si masa de pranz o portie de ficatei cu broccoli. Ficatul ( de pui cel mai santos) are un foarte mare continut de fier. Broccoli preparat prin fierbere la abur sau innabusit in tigaie iti va da fier, vitamina Csi acid folic. Poti sa incerci sa inlocuiesti ficateii cu peste. Ceea ce trebuie neaparat se retii este ca orice fel de carne pe care l-ai alege garnitura trebuie sa fie din legume, vom exclude insa cartofii, deoarece combinatia dintre cele doua va fi un aport destul de mare de calorii.

Ora 17
Te ia moleseala si deja incepi sa te gandesti ca vei pleca de la munca si abia astepti sa ajungi acasa. In mod normal organismul tau inregistreaza un nivel scazut al glucozei in acest moment al zilei. Poti s aincerci un sfat:semintele de in. O gustare rapida care este o sursa excelenta de proteine, fibre si acizi grasi. Acestea vor ajuta la diminuarea variatiilor de glucoza din sange.

Ora 19
Peste! Da este ora perfecta pentru peste. Carnea lui este foarte usor de digerat, deci perfecta pentru seara si in acelasi timp este foarte sanatoasa. Este foarte important ca cina sa fie organizata ca o masa in care aportul de calorii este unul mic, iar alimentele pe care le mananci sa fie usor de digerat. Nu numai ca asa eviti sa te ingrasi dar vei avea si un somn mai linistit atunci cand organismul tau nu va trebui toata noaptea „sa munceasca" sa proceseze ceea ce ai mancat tu cu cateva ore inainte de culcare.

Daca vrei o reteta aparte poti incerca chiar si somon cu avocado.Somonul este bogat in acizi grazi Omega3 care te ajuta la mentinerea hidratarii pileii si reducerea inflamatiilor, iar avocado este o sursa importanta de vitaminaE.

Ora 21
Te pregatesti deja de culcare si asta va fi ultima gustare inainte sa te duci sa te culci. Deci in mod clar nu trebuie sa fie una deloc consistenta si in nici un caz sa contina alimente greu de digerat. Iti propunem catvea smochine. Ele sunt considerate foarte benefice pentru fertilitatea barbatului dar si pentru femei sunt folositoare.Ele iti vor stimula circulatia si la fel contin fibre care te ajuta la digestia de pe parcursul noptii.

funda plizz?:X

| TimisoaraKBOOOM a răspuns:

Mancare: Salata de legume/fructe Ceaiuri: Musetel ( ca si la bolnavi laughing ) si sport 30min/1 ora pe zi ar fi perfectwinking o plimbare in parc jogging si altele. Succes

| TimisoaraKBOOOM a răspuns:

@Twp3w-Frumos Copy-Paste tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putina atentie la alimentatie(elimina pe cat posibil produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic; consumata inainte si dupa masa, in special, aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp)combinata cu 20-30 de minute de alergare pe zi,cu viteza medie, te va ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.